Technologia AR/VR wspiera niepełnosprawnych pracowników

2020-06-04 19:19 KaJa/Materiały prasowe
Niepełnosprawny
Autor: pixabay.com

Wsparcie i aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych to jeden z ważniejszych aspektów przed jakimi stoją eksperci. System szkoleniowy AIDAR LMS wrocławskiej firmy Kogifi, opracowany przy użyciu technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (AR/VR) ma pomagać osobom wykluczonym wrócić do pracy i spełniać się zawodowo. Jako partner rządowego Programu Dostępność+, firma wdraża to rozwiązanie także w celu aktywizacji i zapewnienia dostępu do pracy osobom o szczególnych potrzebach.

AIDAR LMS to autorski system szkoleniowy oparty na technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR/AR). Dzięki rozwiązaniu możliwe jest przeniesienie linii produkcyjnych, podzespołów, a nawet całych fabryk i firm do wirtualnego świata. – Wdrożenie rozwiązania, w dużym skrócie, polega na tworzeniu bazy wiedzy danego przedsiębiorstwa, a następnie na przeniesieniu jej do światów AR oraz VR. Efektem są niecodzienne, ciekawe szkolenia z elementami grywalizacji, pozwalające na efektywny transfer wiedzy i doświadczenia w obrębie organizacji oraz stały, uporządkowany rozwój pracowników – mówi Marek Czarzbon, dyrektor innowacji z Kogifi. – Co istotne, system „uczy się” dzięki wykorzystaniu w nim sztucznej inteligencji (AI), co pozwala na stałą aktualizację zebranej bazy wiedzy – dodaje Marek Czarzbon.

Czytaj również: Praca po epidemii? Większość zatrudnionych nie wróci do biur

AR/VR na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych

Poza podstawową funkcją wspierającą edukację kadr w firmach, AIDAR LMS jest także wykorzystywany do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz innych pracowników o szczególnych potrzebach, w ramach partnerstwa Kogifi w rządowym Programie Dostępność+. Partnerzy Programu są zobowiązani do współpracy w celu realizacji założeń inicjatywy, czyli działania na rzecz umożliwienia samodzielnego i niezależnego funkcjonowania wszystkim osobom, także tym o szczególnych potrzebach, np. niepełnosprawnym. Jedną z akcji podjętych przez Kogifi w kontekście Programu Dostępność + jest współpraca z fabryką Mercedesa w Jaworze, gdzie produkowane są silniki spalinowe i elektryczne. Firma wdrożyła tam stanowiska do treningu pracowników w rzeczywistości rozszerzonej VR. - Przenieśliśmy cały silnik do VR – z dokładnością do jednej śrubki - i umożliwiamy poznanie kolejnych etapów jego montażu. Model komputerowy świetnie symuluje rzeczywistą masę silnika, wzmacniając pamięć mięśniową pracownika, co z kolei przekłada się na szybsze opanowanie przez niego składu krok po kroku – mówi Marek Czarzbon. – Nasz system jest także wdrażany w procesie wirtualnej aktywizacji pracowników fabryki w Jaworze. Daje on bowiem szansę także osobom o szczególnych potrzebach na zdalną pracę – dodaje Marek Czarzbon z Kogifi. 

Zobacz też: Jak zdalny dostęp pomaga dbać o infrastrukturę IT

 Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Najnowsze