Technologia nie jest straszna

i

Autor: materiały prasowe

Technologia nie jest straszna

2017-10-27 2:00

Komputer i Internet – wydawałoby się, że nie da się już dzisiaj bez nich żyć. Tymczasem wiele osób nadal z nich nie korzysta. Po prostu nie miały sposobności, by się tego nauczyć. Dofinansowane szkolenia zmieniają tę sytuację. Dziś każdy może nauczyć się korzystać z nowinek technologicznych. Trzeba tylko chcieć!

Komputer i Internet – wydawałoby się, że nie da się już dzisiaj bez nich żyć. Tymczasem wiele osób nadal z nich nie korzysta. Po prostu nie miały sposobności, by się tego nauczyć. Szkolenia dofinansowane z Funduszy Europejskich zmieniają tę sytuację. Dziś każdy może nauczyć się korzystać z nowinek technologicznych. Trzeba tylko chcieć!

Przekonali się o tym mieszkańcy gminy Bielsk Podlaski (woj. podlaskie), którzy wzięli udział w szkoleniu pt. „Pierwsze kroki z komputerem". Okazało się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Szybko zapoznali się ze sprzętemi jego obsługą. To szkolenie otworzyło im drogę do innych, bardziej specjalistycznych. Na przykład w takim, które odbyły się w bibliotece w Zagórowie (woj. wielkopolskie) gdzie uczono seniorów posługiwania się internetem w codziennym życiu. Przykładowo jak szybko sprawdzać jakie interakcje zachodzą pomiędzy substancjami zawartymi w przyjmowanych przez nich lekach (albo interakcje jakie zachodzą pomiędzy lekamilub lekami a pożywieniem), jak znaleźć aptekę,która ma na stanie poszukiwany przez nich lek i jak zarezerwować go przez internet.

E-MOCNI KRZEWIĄ WIEDZĘ

Tego typu szkolenia są organizowane w 101 gminach na terenie całego kraju w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści". Realizuje go Fundacja Aktywizacja wraz z partnerami: Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polskim Związkiem Głuchych Oddział Łódzki oraz Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego. Fundusze pochodzą z Programu Polska Cyfrowa. Ze szkoleń skorzysta ponad 22 tys. osób dorosłych, które nie używały dotychczas komputera z dostępem do internetu.

– Szkolenia prowadzone są w 9 obszarach tematycznych – m.in. dotyczą pracy, hobby, religii czy też zaangażowania obywatelskiego. Przekrój jest ogromny i każdy znajdzie coś dla siebie. Szkolenia już ruszyły. Mogą wziąć w nich udział osoby dorosłe, zainteresowane podniesieniem kompetencji cyfrowych, bez względu na to, czy są to osoby pracujące, czy bezrobotne – mówi Sylwia Daniłowska z Fundacji Aktywizacja. – Ważną grupę stanowią osoby z niepełnosprawnością, którym dzięki przyjętym rozwiązaniom zapewniamy możliwość korzystania ze szkoleń na równych zasadach z innymi uczestnikami. Każdy może skorzystać z różnego typu szkoleń – stacjonarnych oraz e-learningowych. Ich długość zależy od tematyki i zawartości merytorycznej – wyjaśnia.

Założeniem projektu jest nie tylko nauka uczestników szkolenia posługiwania się komputerem. W każdej gminie szkoli się także miejscowych trenerów (w sumie 160 osób), którzy będą mogli później wykorzystać wiedzę zdobytą w trakcie trwania projektu do indywidualnych kursów dla mieszkańców. Czego się nauczyli? Tworzenia programów własnych szkoleń i metodyki pracy z dorosłymi. Poznali też najważniejsze obszary IT, które ułatwiają nam codzienne życie. Wśród nich edukacja, zakupy on-line, finanse, relacje z bliskimi, praca i rozwój zawodowy, zdrowie, odpoczynek i hobby, zaangażowanie obywatelskie i religia.

– Każda z gmin została także przez nas doposażona w sprzęt komputerowy oraz specjalistyczny, który umożliwia wzięcie udziału w szkoleniach osobom z niepełnosprawnością oraz zapewnia dostępność tych szkoleń dla osób starszych. Niekiedy, w zależności od potrzeb gminy, dostarczaliśmy także oprogramowanie – opowiada Sylwia Daniłowska. – Gminy podpisały z nami porozumienia, na podstawie których mieliśmy możliwość przekazania tego sprzętu. Po zakończeniu szkoleń gminy zostały zobowiązane do wykorzystywania tego sprzętu na rzecz mieszkańców w celu podnoszenia ich kompetencji cyfrowych – dodaje.

Można jeszcze wziąć udział w projekcie. Informacje znajdziemy w urzędzie gminy, i na stronie internetowej projektu: www.e-mocni.org.pl.

– Serdecznie zapraszamy! – zachęca Sylwia Daniłowska. Podobne programy jak „e-Mocni" realizuje obecnie więcej organizacji. One także zapraszają do współpracy gminy stąd też dostępność szkoleń jest duża. Warto o takie inicjatywy zapytać w swojej gminie. Te szkolenia są bezpłatne!

INTERNET DLA SENIORÓW

Program Polska Cyfrowa finansuje też szkolenia dla seniorów. Już wkrótce poznamy organizacje, które przeprowadzą szkolenia dotyczące obsługi komputera i Internetu dla osób w wieku 65+. Seniorzy nauczą się:

•  korzystania z przeglądarek cyfrowych i poszukiwania informacji za ich pośrednictwem oraz dowiedzą się, że nie wszystkie informacje publikowane w internecie są wiarygodne,
• korzystania z narzędzi, dzięki którym skontaktują się z innymi osobami, np. dzięki telefonii komórkowej czy internetowej, poczty elektronicznej itp.,
• korzystania z usług publicznych w internecie,
• tworzenia różnych treści cyfrowych – np. tekstu, tabeli, obrazów i nagrań cyfrowych,
• dowiedzą się też o zagrożeniach, jakie czyhają w sieci i jak ich unikać, np. stosować programy antywirusowe, chronić dane osobowe itd.

DO NAUKI, BIZNESU I DLA ZABAWY

Niebawem rozpocznie się również finansowanie szkoleń skierowanych do osób powyżej 25 r.ż. Tematyka kursów będzie dotyczyła 7 obszarów:

1. RODZIC ON-LINE

Uczestnicy będą przygotowywani do roli przewodników po Internecie dla swoich dzieci . Dowiedzą się jak mądrze, korzystać z sieci, gdzie szukać wartościowych treści i jak reagowaćna zagrożenia. Nauczą się także, jak korzystać z usług e-administracji, np. jak złożyć wniosek Rodzina 500+, założyć Kartę Dużej Rodziny itp. Rodzice dowiedzą się, jak korzystać z kultury i treści edukacyjnych w internecie.

2. MÓJ BIZNES W SIECI

To oferta dla osób przygotowujących się do otwarcia własnego biznesu. Nauczą się oni jak wykorzystać internet do rozwijania biznesu oraz jak korzystać z usług e-administracji.

3. MOJE FINANSE I TRANSAKCJE W SIECI

To szkolenia dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się załatwiania spraw prywatnych, biznesowych, finansowych i urzędowych za pośrednictwem internetu.

4. DZIAŁAM W SIECIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Uczestnicy nauczą się bezpiecznie poruszać w sieciach społecznościowych (np. Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter), nawiązywać znajomości, kształtować swój wizerunek w sieci, dzielić się własną twórczością oraz korzystać z cudzej z poszanowaniem prawa autorskiego. Poznają tajniki e-administracji, możliwości konta ePUAP i profilu zaufanego.

5. TWORZĘ WŁASNĄ STRONĘ INTERNETOWĄ (BLOG)

Na szkoleniu będzie można się dowiedzieć, jak założyć własną stronę internetową lub prowadzić blog. Uczestnicy nauczą się też, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.

6. ROLNIK W SIECI

To moduł przeznaczony dla rolników. Dowiedzą się, jak znaleźć w sieci przydatne dla siebie informacje, aplikacje i usługi. Poznają znane rolnicze portale i fora internetowe. Nauczą się też korzystania z usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego, Geoportalu (geoportal.gov.pl), rozliczeń podatkowych online, usług online dla ubezpieczonych w KRUS, usług Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, ARiMR i innych agencji czy instytucji.

7. KULTURA W SIECI

Szkolenie pomoże szukać w Internecie ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i edukacji z legalnych źródeł. Uczestnicy zapoznają się z portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury, poznają podstawy prawa autorskiego niezbędne do korzystania z kultury w sieci. Uczestnicy dowiedzą się też, jak odtworzyć historię własnej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne.

3 MILIARDY EURO DO WYKORZYSTANIA

Polska ma do wydania 3 miliardy euro, czyli prawie 13 miliardów złotych na działania prowadzące do większego wykorzystania internetu, technik komputerowych i informacyjnych. Skorzystamy na tym wszyscy, bo to pieniądze na technologie ułatwiające życie wszystkim.

Dzięki uninjemu wsparciu powstaną sieci szerokopasmowe, czyli „szybki"internet stanie się powszechny. Zostanie przeprowadzona cyfryzacja administracji – coraz więcej rzeczy będzie można załatwić online, bez stania w kolejce do okienka w urzędzie. Zostanie także usprawniona praca w samych urzędach. Cenne zasoby polskiej nauki i kultury będą zapisane elektronicznie, aby nie uległy zniszczeniu i był do nich łatwiejszy dostęp. Fundusze zostaną także przeznaczone na przemianę polskich miast w tzw. smart city, czyli inteligentne. To miasta zarządzane w sposób ekologiczny, oszczędny, funkcjonalny i efektywny, z wykorzystaniem najnowszych technologii informatycznych i komunikacyjnych. Inteligentne miasta na świecie to np. Reykjavik (Islandia), Barcelona (Hiszpania), Sztokholm (Szwecja) i Luksemburg (Luksemburg). Za te pieniądze organizowane są również szkolenia podnoszące umiejętności cyfrowe Polaków. Część funduszy trafiła do Programu Polska Cyfrowa, część do programów regionalnych (każde województwo ma swój).

Jak to wygląda w praktyce? Unijne wsparcie jest przeznaczane na ciekawe projekty jak ten w Rudce (woj. mazowieckie). W miejscowym ośrodku zdrowia powstanie platforma świadczenia e-usług, która umożliwi wymianę informacji między różnymi placówkami zdrowotnymi. Wyniki badań diagnostycznych, obrazy rentgenowskie oraz dane ze wszystkich urządzeń medycznych zostaną zgromadzone w jednej bazie. Lekarz prowadzący będzie miał dostęp do pełnej dokumentacji o stanie zdrowia pacjenta, co ułatwi i przyspieszy podjęcie decyzji o przebiegu leczenia. Pacjent z kolei otrzyma zdalny dostęp do m.in. historii swojej choroby, wizyt, wyników badań, zaleceń i recept. Będzie mógł także drogą elektroniczną zapisywać się, odwoływać bądź zmieniać termin swojej wizyty u specjalisty. Dostęp do usługi będzie możliwy nie tylko z komputera, ale także ze smarfona. Inny ciekawy mazowiecki projekt dotyczy powiatu sokołowskiego. Wkrótce zacznie tu działać zintegrowany system wczesnego ostrzegania i alarmowania ludności przed zagrożeniami i katastrofami.

Unijne wsparcie przeznaczone zostanie na budowę 29 nowych punktów alarmowych wraz z urządzeniami do włączania, sterowania, kontroli i monitorowania sytuacji w powiecie. W skład sytemu wejdzie też stacja pogodowa, dwa detektory skażeń oraz detektor promieniowania. Cyfryzacja ułatwiła życie mieszkańcom Olsztyna. Nie muszą już przychodzić do urzędu miasta, by załatwić swoje sprawy urzędowe. Większość z nich załatwią przez internet. Mogą w ten sposób złożyć deklaracje podatku od nieruchomości, podatku rolnego lub leśnego, uiszczą opłaty transportowe i opłaty za wywóz odpadów. W sumie są już dostępne 44 usługi. Rozwiązanie chwalą sobie zwłaszcza ci, którzy do tej pory musieli się zwalniać z pracy, by pojawić się w magistracie w godzinach urzędowania.

Za pieniądze na cyfryzację buduje się też niezbędną infrastrukturę. Do niedawna większość obywateli miasta Szczytno (woj. warmińsko- mazurskie) nie miała dostępu do internetu, bo żaden komercyjny nadawca nie założył tu infrastruktury światłowodowej. Zrobiła to więc gmina. Sieć „e-Szczytno" ma obecnie 10 punktów dostępu do internetu – „Infokiosków" oraz 96 HotSpotów WiFi rozlokowanych w miejscach publicznych na tere

 

 

 

Ponad 80 proc. osób zapytanych o to, czy można włączyć seniorów do grupy osób korzystających z komputera i internetu, pod warunkiem zainwestowania w ten cel pewnych środków finansowych, odpowiedziało „zdecydowanie tak" lub „raczej tak" . Największy odsetek pozytywnych odpowiedzi, tj. blisko 90 proc. odnotowano w grupie wiekowej 55 lat i więcej, co oznacza, że sami seniorzy wierzą w swój potencjał i chcą się uczyć. A to napawa dużym optymizmem.
-

TU UZYSKASZ INFORMACJE

Jeśli szukasz informacji na temat wsparcia z unijnych funduszy, bezpłatnie udzielą ci ich konsultanci z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Listę Punktów i ich adresy znajdziesz na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze