Banki w Polsce
"Rzeczpospolita" wyjaśnia, że w edycji 2024/2025 ocenie poddano ogółem dziesięć największych banków detalicznych w Polsce. "Na czele listy znalazł się tym razem VeloBank, detronizując lidera z ostatnich kilku lat, czyli ING Bank Śląski. VeloBank uzyskał 79 pkt i zanotował w stosunku do poprzedniej edycji wyraźny wzrost ocen, bo aż o 7 pkt" - czytamy.
78 pkt i drugie miejsce w rankingu uzyskał ING BSK, a trzecie miejsce ex aequo przypadło PKO BP, Millennium i Credit Agricole BP (po 76 pkt). Kolejne pozycje zajmują mBank, BNP Paribas (po 75 pkt), Santander BP, Alior (po 74 pkt), a zestawienie zamyka Bank Pekao (69 pkt) - wynika z badania. "Eksperci ARC Rynek i Opinia podkreślają, że niemal wszystkie banki z czołówki poprawiły swoje notowania rok do roku. O wygranej VeloBanku zadecydowała dobra ocena prowizji i opłat, a także obsługi w oddziałach" - dodaje "Rz".
ING Bank od wielu lat znajduje się zaś w pierwszej trójce i otrzymał najwyższe noty wśród klientów, jeżeli chodzi o oferowane produkty. Podobnie jak PKO BP i Millennium. Średnia ocena w raporcie za 2024 r. to 75 pkt.
Prawo bankowe
Według ustawy Prawo bankowe, bank jest osobą prawną utworzoną zgodnie z przepisami ustaw, działającą na podstawie zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym. Ustawa ta określa m.in.: zasady tworzenia i organizację banków, zasady zarządzania rachunkami bankowymi, zasady zarządzania rachunkami bankowymi, zasady rozliczeń pieniężnych przeprowadzanych za pośrednictwem banków, zasady udzielania kredytów i pożyczek pieniężnych oraz zasady koncentracji zaangażowań.