Koniec programu Bezpieczny Kredyt

i

Autor: Biuro Nieruchomości 4ściany/Flickr

Prawo

Nie daj się spławić. Jak uzyskać odszkodowanie od dewelopera?

2024-08-24 15:57

- Powszechnym problemem napotykającym nabywców mieszkań jest opóźnienie się dewelopera z terminowym wydaniem lokalu na rzecz kupującego - zaznacza adwokat Adrian Sadaj. Tymczasem płacimy kredyt. Sadaj twierdzi, że w celu skutecznego dochodzenia roszczeń warto zadbać o odpowiednią dokumentację, która wykaże zasadność odszkodowania.

Po pierwsze: czytaj umowy

Zdaniem mecenasa, "praktyka ukazuje, iż częstokroć deweloperzy próbują uchylać się od odpowiedzialności, wskazując m.in. że przyczyny nieodebrania budynku znajdują się po stronie osoby, której przekazano inny lokal mieszkalny przed odbiorem budynku przez nadzór budowlany i dokonała w nim zmian, (np. w instalacji elektrycznej), wskutek czego opóźnia się odbiór budynku".

W zależności od treści umowy deweloperskiej nabywca mieszkania może dochodzić roszczeń z tytułu:

  • kar umownych,
  • odszkodowania za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy,
  • kar umownych oraz odszkodowania za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy.

Sadaj uważa, że w takiej sytuacji powinniśmy wyegzekwować kary umowne, które powinny być zapisane w prawidłowej umowie zakupu mieszkania. 

Jeżeli w treści umowy strony zastrzegły określoną wysokość kar umownych za opóźnienie w wydaniu lokalu, przeniesieniu jego własności, wówczas roszczenie nabywcy w związku z opóźnieniem dewelopera może być zaspokojone w pierwszej kolejności z tytułu kar umownych.

Prawnik dodaje, że "nabywca może domagać się odszkodowania ponad uzyskane kary umowne, jeśli wykaże, iż szkoda, jaką poniósł w związku z opóźnieniem dewelopera, przewyższa wysokość należnych mu kar umownych. Z kolei gdy umowa nie zawiera jakichkolwiek postanowień co do kar umownych za opóźnienie dewelopera w wydaniu mieszkania, wówczas nabywca ma prawo dochodzić odszkodowania z kodeksu cywilnego. 

W zależności od okoliczności konkretnego przypadku odszkodowaniem można objąć m.in.:

  • czynsz za najem lokalu odpowiedni do okresu zwłoki dewelopera;
  • utracone dochody z potencjalnego stosunku najmu, jeśli mieszkanie zostało zakupione pod cele inwestycyjne.

Zaistniałe roszczenia z tytułu naruszenia warunków umowy deweloperskiej powinien kierować przeciwko deweloperowi. W dalszej kolejności deweloper może dochodzić roszczeń regresowych od innych podmiotów, które podjęły działania wyrządzające szkodę inwestycji.

W przypadku niewypłacalności dewelopera, po upływie wyznaczonego odpowiedniego terminu na spełnienie świadczenia, roszczenia pokryte są z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. 

QUIZ PRL. Rymowanki i wyliczanki Polski Ludowej

Pytanie 1 z 15
Pierwsza godzina niedźwiedź śpi, druga godzina niedźwiedź chrapie, trzecia godzina niedźwiedź…
QUIZ PRL. Rymowanki i wyliczanki Polski Ludowej, czyli wspomnienia z dzieciństwa w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze