tik tok

i

Autor: iXimus/pixabay

Nowe prawo

TikTok będzie zakazany? Są pierwsze ogólnokrajowe przepisy w tej sprawie

2022-12-15 14:20

Amerykański senat przegłosował w środę (14.12.2022) prawo zabraniające pracownikom federalnym z korzystania z chińskiej aplikacji TikTok. Przyczyną są obawy, że Pekin może wykorzystać popularny program do szpiegowania Amerykanów.

Zakaz na TikToka w USA. Kto nie będzie mógł już korzystać z aplikacji?

Decyzja Senatu następuje po tym, jak w tym tygodniu Północna Dakota i Iowa dołączyły do rosnącej liczby stanów USA, zakazując aplikacji TikTok na państwowych urządzeniach w obawie, że dane mogą zostać przekazane chińskiemu rządowi - informuje agencja Reuters. Łącznie około dwunastu stanów podjęło podobne działania.

"TikTok jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i nie ma dla niego miejsca na urządzeniach rządowych" - powiedział inicjator ustawy republikański senator Josh Hawley.

Reuters przypomina, że wiele agencji federalnych, w tym Departamenty Obrony, Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Stanu, już zakazało TikTok z urządzeń należących do rządu.

Jaki był powód wprowadzenia zakazu?

Reprezentujący partię republikańską senator Marco Rubio we wtorek przedstawił projekt ustawy mającą na celu całkowite zakazanie TikTok w Stanach Zjednoczonych, zwiększając presję na ByteDance (właściciela TikToka - PAP)

Dyrektor FBI Chris Wray stwierdził w zeszłym miesiącu, że amerykańskie operacje TikTok budzą obawy o bezpieczeństwo narodowe.

Reuters przypomina, że już w 2020 roku ówczesny prezydent Donald Trump próbował zablokować pobieranie TikToka przez nowych użytkowników i zakazać innych transakcji, które skutecznie zablokowałyby korzystanie z aplikacji w Stanach Zjednoczonych, jednak przegrał serię batalii sądowych dotyczące tego rozwiązania.

TikTok poinformował, że obawy są w dużej mierze podsycane przez dezinformację i chętnie spotka się z decydentami, aby omówić praktyki firmy.

Sonda
Korzystasz z TikToka?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Najnowsze