Tak ma wyglądać CPK w Baranowie

i

Autor: CPK Tam ma wyglądać Centralny Port Komunikacyjny

CPK

To koniec dobrowolnych wykupów gruntów na CPK. Niebawem ruszą wywłaszczenia

2025-04-25 7:37

Prezes CPK Filip Czernicki potwierdził zamknięcie naboru do lotniskowego Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN), co stanowi istotny krok w kierunku uzyskania prawomocnej decyzji lokalizacyjnej. To oznacza, że osoby, które do tej pory nie przystąpiły do programu i mają grunty na terenie planowanej inwestycji, będą wywłaszczane.

CPK zamyka nabór do Programu Dobrowolnych Nabyć. Ruszą wywłaszczenia

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) informuje o zakończeniu przyjmowania nowych zgłoszeń w ramach lotniskowego Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN). Jak przekazał PAP prezes spółki, Filip Czernicki, obecnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem aktów notarialnych dla wniosków, które zostały już zaakceptowane. Oczekuje się, że prawomocna decyzja lokalizacyjna zostanie wydana wkrótce po wakacjach.

- Program dobrowolnych nabyć dla lotniska trwa, ale jest na ukończeniu, dlatego że czekamy na prawomocną decyzję lokalizacyjną. Ona definitywnie zamknie możliwość stosowania Programu Dobrowolnych Nabyć i zaczną się wywłaszczenia. W tej chwili właściwie już nie przyjmujemy nowych zgłoszeń, chyba że są to zgłoszenia, które nadeszły wcześniej - mówił Czernicki w rozmowie z PAP na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Obecnie, jak dodał, prowadzone są wyceny nieruchomości oraz przygotowywane są niezbędne akty notarialne. Cały proces jest na ukończeniu. Prezes CPK przypomniał, że do programu zgłosiło się blisko 95 proc. mieszkańców obszaru, na którym ma powstać lotnisko. "To są te nieruchomości zabudowane i te w pierwszej kolejności nabywamy" – podkreślił Czernicki, dodając, że wszyscy zainteresowani mieszkańcy mieli wystarczająco dużo czasu, aby złożyć swoje wnioski.

W odniesieniu do Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć (KPDN), Czernicki zaznaczył, że program ten został niedawno uruchomiony i obecnie obejmuje tereny przeznaczone pod budowę Kolei Dużych Prędkości na odcinku Warszawa-Łódź. "Myślę, że jeszcze spokojnie dobre pół roku mamy na to, żeby wszyscy, którzy są zainteresowani zgłosili się" – powiedział, dając potencjalnym uczestnikom czas na podjęcie decyzji.

Decyzja lokalizacyjna w sprawie CPK już po wakacjach

Spółka CPK spodziewa się uzyskania decyzji lokalizacyjnej dla lotniska po wakacjach. Zgodnie z planem, w drugiej połowie roku CPK zamierza uzyskać tytuł do nieruchomości oraz złożyć wnioski o pozwolenie na budowę.

Czernicki poinformował również, że do końca pierwszej połowy bieżącego roku spółka powinna otrzymać projekt terminala oraz infrastruktury kubaturowej. W kolejnych miesiącach planowane jest zakończenie projektowania infrastruktury, w tym dróg startowych, płyt postojowych i dróg kołowania. "Na dniach będziemy otwierać koperty z ofertami na doradcę finansowego dla pozyskania finansowania" – dodał.

W ramach Programu CPK ma powstać centralne lotnisko, zlokalizowane między Warszawą a Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być początkowo przystosowany do obsługi 34 milionów pasażerów rocznie i zaprojektowany tak, aby w przyszłości mógł być elastycznie rozbudowywany, w zależności od potrzeb i prognoz rozwoju rynku.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, budowa lotniska CPK na terenie gmin Baranów, Wiskitki i Teresin ma rozpocząć się w 2026 roku. Planuje się, że w 2031 roku port lotniczy uzyska niezbędne certyfikacje, a w 2032 roku zostanie oddany do użytku wraz z pierwszym odcinkiem KDP w Polsce, łączącym Warszawę – CPK – Łódź. Szacowany koszt inwestycji do 2032 roku wynosi 131,7 mld zł.

Super Biznes SE Google News
Filip Czernicki, Prezes Zarządu CPK
WIELKI QUIZ. Waloryzacja, inflacja, monopol. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!
Pytanie 1 z 15
Co to jest PKB?
QUIZ PRL. Waloryzacja, inflacja, deflacja. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze