Podatek Belki - do likwidacji

i

Autor: Szymon Starnawski Nawet 9 procent od lokat nie daje zysków bo nawet nie chroni od utraty wartości samych oszczędności, a do tego od odsetek trzeba zapłacić podatek, którego nie ma na przykład w Szwajcarii czy Luksemburgu

Podatki

To ostateczny koniec podatku Belki? Tyle płacimy co roku

2024-03-21 6:14

Podatek od zysków kapitałowych, nazywany potocznie podatkiem Belki, ma wkrótce się zmienić – tak wynika z zapowiedzi rządu. Swój projekt ustawy dotyczącej kwoty wolnej od podatku Belki zapowiedziała też Konfederacja.

Czym jest podatek Belki

Podatek od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki, został wprowadzony w 2002 roku przez rząd Leszka Millera, w którym Marek Belka był wicepremierem i ministrem finansów. Początkowo stawka podatku wynosiła 20 proc. i obejmowała zyski z oszczędności od depozytów i lokat bankowych. W 2004 roku rozszerzono opodatkowanie również o dochody kapitałowe pochodzące z inwestycji giełdowych; jednocześnie obniżono podatek do 19 proc.

Jest to podatek pobierany od osób fizycznych wyłącznie od zysków kapitałowych, a więc pieniędzy, jakie wypracowały nasze środki. Każda osoba fizyczna, pomnażająca środki finansowe na lokatach, kontach oszczędnościowych czy obligacjach, musi liczyć się z podatkiem Belki.

Od czego zapłacimy podatek Belki?

Ogólnie można powiedzieć, że podatek Belki zapłacimy od przychodów, jakie wypracowały nasze pieniądze. Będą to na przykład zyski:

* z lokat i depozytów bankowych,

* z obligacji,

* od papierów wartościowych,

* z funduszy kapitałowych,

* z pracowniczych funduszy emerytalnych,

 * z dywidend.

 Zmiana podatku Belki – projekt Konfederacji

Konfederacja zaprezentowała na konferencji prasowej w Sejmie projekt ustawy wprowadzający kwotę wolną od tzw. podatku Belki na poziomie 100 tys. zł. Ma on zostać złożony w przyszłym tygodniu.

- „Sytuacja, w której inflacja pożera oszczędności Polaków jest sytuacją złą, natomiast sytuacja, w której nie dość, ze Polacy tracą swoje oszczędności wskutek inflacji, to jeszcze muszą zapłacić od tych strat podatek, jest sytuacją zwyczajnie niegodziwą” – powiedział Michał Wawer (Konfederacja).

Konfederacja chce zlikwidowania podatku Belki w odniesieniu do lokat i obligacji. Projekt wprowadza kwotę wolną w podatku Belki na poziomie 100 tys. zł. 

Według Bartosza Bocheńczaka (Konfederacja), - „podatek Belki to nic innego jak podatek od bycia oszczędnym, od tego że nie trwoni się swojego majątku, że nie jest się utracjuszem, a jest się człowiekiem zaradnym”. Ocenił, że podatek ten jest „szkodliwym reliktem rządów Lewicy, która 21 lat temu nazywała się jeszcze SLD”.

WIELKI QUIZ. Rocznica denominacji złotego z PLZ na PLN. Czy pamiętasz ile zer obcięto przy denominacji?

Pytanie 1 z 10
Ile zer obcięto przy denominacji?
Quiz. Denomimnacja złotego 1.01.1995
Pieniądze to nie wszystko - Jacek Janiszewski
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze