blok

i

Autor: Profil Facebook/Prezydent Przemyśla - Wojciech Bakun

To rozwiązanie mogłoby rozwiązać problem mieszkań w Polsce. Ale ministerstwo finansów się z niego wycofało

2022-06-22 13:19

Resort finansów zdecydował się na zawieszenie prac nad ustawą o REIT-ach, firmach umożliwiających inwestowanie małych kwot w nieruchomości komercyjne. Eksperci wyrażają nadzieję, że rząd do nich wróci.

Magdalena Rzeczkowska o sytuacji na rynku nieruchomości

Ustawa dotycząca funduszy oraz spółek umożliwiających Polakom inwestycje na rynku nieruchomości miała wiele wersji i odsłon na przełomie ostatnich lat. Pomimo wielu zmian w zakresie resortów opracowujących daną ustawę czy powoływania kolejnych zespołów, oczekiwana regulacja wciąż się nie pojawiła.

Aktualnie pieczę nad zespołem międzyresortowym sprawuje Ministerstwo Finansów, na czele z jego szefową Magdaleną Rzeczkowską. "Dla rządu ważne jest to, aby w Polsce były dostępne stosunkowo tanie mieszkania dla osób, które starają się o swoje pierwsze lokum" - stwierdziła Rzeczkowska w rozmowie z portalem Puls Biznesu.

CZYTAJ TEŻ: Gigantyczne ceny nieruchomości. Wymarzone mieszkanie nieosiągalne dla młodych.

Zdaniem szefowej resortu finansów Magdaleny Rzeczkowskiej przyczyną zawieszenia prac nad ustawą o REIT-ach jest to, że ewentualne wprowadzenie tych przepisów mogłoby doprowadzić do kolejnego wzrostu cen na rynku nieruchomości. Jako dodatkowy aspekt zawieszenia podała również obecną, niestabilną sytuację na rynku kredytowym.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Czym są REITy?

Na ten moment, istnieją dwa powody przez które inwestowanie w nieruchomości komercyjne (galerie handlowe, biurowce, magazyny itp.) jest niemożliwe. Pierwszy z nich to fakt, że nieruchomości komercyjne należą do typu nieruchomości niepodzielnych. W praktyce oznacza to, że nie ma możliwości zakupu "fragmentu/kawałka" galerii a następnie czerpania korzyści finansowych z czynszu.

Po drugie - kwestia podwójnego opodatkowania. W przypadku zakupu galerii przez spółkę założoną przez potencjalnych inwestorów - spółka zapłaciłaby podatek od zysku z wynajmu całej galerii - drugi podatek musieliby uregulować inwestorzy. Byłby to podatek od dochodów wypłacanych im przez spółkę. 

W związku z powyższym, w wielu krajach, zaczynając od USA wprowadzono formułę REIT (Real Estate Investment Trust). Umożliwiło to tworzenie funduszy lub spółek, które większość zysku przekazują inwestorom bez podwójnego opodatkowania. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że REITy są notowane na giełdzie - co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa inwestycji - ze względu na obowiązek informacyjny.

REITy stały się nie tylko atrakcyjną alternatywą dla pozostałych produktów inwestycyjnych. Stały się również narzędziem inwestycyjnym dla chociażby funduszy emerytalnych, którym dostarczały regularnych i stałych wypłat z czynszu. 

Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?

Udział spółek typu REIT na polskim rynku nieruchomości

Zagraniczne REITy stanowią znaczącą grupę inwestorów na rynku zagranicznym - w tym polskim. Zgodnie z danymi CBRE na przełomie ostatnich dziesięciu lat (2012-2022) w nieruchomościach komercyjnych w naszym kraju zostało ulokowanych 50 mld. euro - w tym jedynie 2.9 mld. euro stanowiły rodzime inwestycje (6 procent wszystkich udziałów).

W związku z tym wielu ekspertów od lat zabiegało o stworzenie i zastosowanie podobnych regulacji w naszym kraju. Prace nad pierwszym projektem tego typu rozpoczęły się w Polsce w 2016 roku - jednak do tej pory nie udało się osiągnąć porozumienia w związku z kształtem ustawy. 

Specjaliści z branży finansów są rozczarowani podejściem Ministerstwa Finansów do tej sprawy. Małgorzata Kosińska, prezes Stowarzyszenia REIT Polska, w rozmowie z portalem Puls Biznesu, stwierdziła, że pływ takich spółek na ceny mieszkań jest znikomy. Zauważyła również, że REITy - bazując na doświadczeniach innych krajów - są odporne na inflację.  Wyraziła również nadzieję, że wprowadzenie legislacji dotyczącej spółek tego typu w Polsce to kwestia czasu. 

'W obecnej sytuacji ekonomicznej, kiedy inflacja i stopy procentowe są wysokie, potrzebna jest uważna obserwacja, prowadzenie prac analitycznych i edukacyjnych - podsumowała Kosińska.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze