hotel

i

Autor: pixabay Tragiczna sytuacja branży hotelarskiej. Rezerwacje na ten sezon są wręcz "mizerne"

Tragiczna sytuacja branży hotelarskiej. Rezerwacje na ten sezon są wręcz "mizerne"

2021-04-22 7:34

Cała branża hotelarska w kraju, znajduje się obecnie we wręcz tragicznej sytuacji. Wszystko przez przeciągający się lockdown i złą sytuację epidemiologiczną związaną z COVID-19. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP) podała do opinii publicznej wyniki najnowszego badania i wskazuje ono, że stan rezerwacji w hotelach na wakacje jest wręcz "mizerny". Dodatkowo udział gastronomii w hotelach został zredukowany niemal do zera.

IGHP alarmuje, branża hotelarska w opłakanym stanie

Jak przekazała PAP Izba, w marcu ponownie zwiększyła się liczba hoteli zamkniętych, które stanowiły aż 17 proc. ankietowanej grupy (w lutym 11 proc.). Z pozostałej części aż 80 proc. obiektów odnotowało średnią frekwencję poniżej 20 proc. (w lutym było to 65 proc.), z czego 47 proc. poniżej 10 proc., a 11 proc. poniżej 2 proc. obłożenia. W marcu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, nie było istotnej różnicy we wskaźnikach pomiędzy hotelami położonymi w miastach i poza nimi czy też pomiędzy hotelami segmentu biznesowego oraz turystycznego. Z badania wynika, że w marcu spadek odnotowały też rezerwację na kolejne miesiące. "Wśród hoteli otwartych, rezerwacje pokoi poniżej 10 proc. deklaruje w kwietniu aż 83 proc. obiektów, w maju 78 proc., a w czerwcu 71 proc. Odpowiednio stan rezerwacji poniżej 2 proc. wskazuje aż 35 proc. hoteli w kwietniu, tyle samo w maju i czerwcu" - podano.

COVID-19: Lockdown spowodował, że branża hotelarska przeżywa olbrzymie problemy

Według sekretarza generalnego IGHP Marcina Mączyńskiego mizernie prezentuje się stan rezerwacji w sezonie wakacyjnym. "Przeszło 75 proc. ankietowanych hoteli deklaruje ich stan poniżej 20 proc., z czego aż 45 proc. poniżej 5 proc., a 2 proc. hoteli pozostanie zamknięte" - podał.

Jak ocenił, wpływ na to mają kolejne przedłużenia restrykcji dla hoteli, aż do tzw. długiego weekendu majowego włącznie. "A prognozy nie są najlepsze, wobec braku jasnych i długoterminowych wytycznych rządu dotyczących planu odmrażania branży turystycznej" - wskazał.

Zarazem, jak dodał, z każdym kolejnym miesiącem drugiego kwartału zmniejszać się będzie udział hoteli, które planują nadal pozostać zamknięte. "W kwietniu stanowią one aż 28 proc., w maju - 3 proc., a czerwcu - 2 proc." - podał za ankietą.

Gorsze wyniki w hotelarstwie spowodowały spadek cen

Z badania wynika ponadto, że wskaźnik średniej ceny również uległ pogorszeniu - 61 proc. otwartych hoteli odnotowało niższe ceny niż rok temu, przy czym dla ponad 25 proc. obiektów spadki te były głębsze niż o 10 proc., a w co piątym hotelu ceny spadły o 20 proc. Jednocześnie 20 proc. hoteli utrzymało średnie ceny na ubiegłorocznym poziomie. W ankiecie online przeprowadzonej w dniach 12-16 kwietnia br. wzięły udział 222 hotele zlokalizowane we wszystkich województwach.

IGHP wskazuje również, że udział gastronomii w hotelach został zredukowany niemal do zera

Dodatkowo  Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego wskazuje, że udział gastronomii w wielu hotelach zredukowany prawie do zera. Izba podała, że w 2020 r. w 85 proc. hoteli spadki przychodów z gastronomii przekroczyły 40 proc., a w przypadku 38 proc. obiektów spadek ten przekroczył 80 proc.

- Przed pandemią (pełny rok 2019) w blisko połowie hoteli udział przychodów z gastronomii w całych obrotach był wyższy niż 30 proc. Jednocześnie 85 proc. obiektów wskazało, że w 2020 roku spadek przychodów z gastronomii był większy niż 40 proc. Można więc przyjąć, że dla tych 38 proc. hoteli udział gastronomii praktycznie został zredukowany do zera - ocenił Marcin Mączyński z IGHP.

Sonda
Czy rząd powinien odmrozić branżę hotelarską już na długi weekend majowy?
Super Raport 21.04 (Goście: Bogdan Zdrojewski - senator PO, Mirosław Suchoń - Polska 2050), Sedno Sprawy: Krzysztof Sobolewski - PiS
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany