Emeryci

i

Autor: Shutterstock Trzynasta emerytura. Pieniądze trafiły już do ponad 8 milionów emerytów

Trzynasta emerytura. Pieniądze trafiły już do ponad 8 milionów emerytów

2021-04-22 9:50

Trzynasta emerytura trafiła już na konta, bądź w ręce dużej liczby emerytów. Pieniądze otrzymało już niemal 8,5 miliona seniorów. Uprawnionych do wypłaty świadczenia jest niemal 10,5 miliona emerytów w całym kraju. Jednak łącznie pieniądze otrzyma jedynie 9,8 miliona osób. Takie informacje Polskiej Agencji Prasowej przekazała prezes Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Gertruda Uścińska.

"Trzynastkę" od ZUS otrzymało już większość emerytów

Do środy 13. emerytura, według danych ZUS przekazanych PAP, została wypłacona dla 8 424 155 uprawnionych na kwotę 10 476 156 752,65 zł. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska podkreśliła w rozmowie z PAP, że aby otrzymać to dodatkowe świadczenie, nie trzeba składać żadnego wniosku. "+Trzynastka+ przysługuje w wysokości najniższej emerytury, która obowiązujące od 1 marca. Otrzymają ją osoby, które do 31 marca 2021 r. mają ustalone m.in. prawo do emerytury lub renty". Przypomniała też, że od 13. emerytury nie dokonuje się potrąceń i egzekucji. "+Trzynastkę+ otrzymają osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych" - wyliczyła Uścińska.

Trzynasta emerytura: ZUS wypłaca pieniądze, minister Maląg komentuje

Z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaznaczyła, że "poczucie bezpieczeństwa, również bezpieczeństwa finansowego, to kwestia bardzo ważna dla praktycznie wszystkich i seniorzy nie są tu wyjątkiem".

 "Trzynasta emerytura – po raz pierwszy wypłacona w 2019 r., a od 2020 r. gwarantowana ustawą – ma być takim pewnym i realnym wsparciem dla domowych budżetów emerytów i rencistów" - zaznaczyła. I zauważyła, że wypłatom nie zagroziła nawet trwająca już od przeszło roku pandemia.

Trzynastka przysługuje w wysokości najniższej emerytury

Maląg wskazała również, że w tym roku świadczenie trafi do 9,8 mln osób. "Wypłaty trwają od początku kwietnia, realizowane są sprawnie i bez jakichkolwiek zakłóceń. Nie ma powodu do obaw, świadczenie już trafiło albo wkrótce trafi do wszystkich uprawnionych" - dodała.

 "Trzynastka" przysługuje w wysokości najniższej emeryturyod 1 marca br. to 1250,88 zł brutto.

Sonda
Czy rząd powinien zwiększyć wysokość wypłacanej właśnie trzynastej emerytury?
Super Raport 21.04 (Goście: Bogdan Zdrojewski - senator PO, Mirosław Suchoń - Polska 2050), Sedno Sprawy: Krzysztof Sobolewski - PiS

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze