Emerytura

i

Autor: Shutterstock Emerytura

Trzynasta emerytura - znamy nowe fakty! Poseł PiS się wygadał

2019-02-26 10:47

Miały być od maja, będą od kwietnia. Emeryci w Polsce dostaną trzynastkę, czyli dodatkowe świadczenie. Czeka ich też 1 marca 2019 roku nowa waloryzacja rent i emerytur. Osoby pobierające te świadczenia będą mogli liczyć na nową, kwotową waloryzację, wyższą emeryturę minimalną oraz nowy rodzaj świadczeń. To jednak nie koniec zmian.

Na konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes rządzącej partii, Jarosław Kaczyński zapowiedział, że już w maju wszyscy emeryci poza swoim standardowym świadczeniem otrzymają też tzw. trzynastkę. Będzie to jednorazowo wypłacone świadczenie równe najniższej emeryturze, która od 1 marca 2019 roku wyniesie 1100 złotych brutto. Konwencja PiS 2019 przyniosła też inne obietnice socjalne, m.in. 500 Plus na pierwsze dziecko.

Na emeryturze podróżują stopem, kamperem, z plecakiem. Bo nigdy nie jest za późno!

Sonda
Którzy emeryci powinni dostać trzynastą emeryturę?

Okazuje się jednak, że trzynasta emerytura będzie wypłacona już w kwietniu, a do tego może być wypłacana także w przyszłych latach.

- Te pieniądze będą wypłacone w kwietniu. Ale jeśli po jesiennych wyborach okaże się, że będziemy dalej sprawować władzę, to program będzie kontynuowany – zapowiedział na konferencji prasowej w Lublinie poseł PiS Lech Sprawka.

Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza

Przypomnijmy, że to nie koniec rewolucji w emeryturach. Od 1 marca 2019 roku najniższe świadczenie emerytalne wzrośnie do 1100 złotych brutto - podobnie jak renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna) oraz 825 zł brutto (w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy). Dodatkowo waloryzacja rent i emerytur 2019 ma być rewolucyjna – dla najbiedniejszych wzrost świadczeń wyniesie minimum 70 złotych. Powyżej tej kwoty wzrost świadczeń wyniesie 2,86 proc., co oznacza, że waloryzację procentową otrzymają dopiero emeryci otrzymujący ok. 2500 złotych brutto.

Pojawi się też, co zagwarantował podpis prezydenta Andrzeja Dudy, program Mama 4 plus, czyli tzw. emerytury matczyne. O takie świadczenia będą mogły ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny, czyli 60 lat. Skorzystają także te panie, które łączyły wychowanie czwórki pociech z pracą, ale nie uzbierały obowiązkowych 20 lat stażu. ZUS będzie mógł podwyższyć ich groszową emeryturę do wysokości najniższej emerytury. O specjalne świadczenie będzie mógł wystąpić także ojciec, który ma skończone 65 lat i wychował czworo pociech, ale tylko wtedy, gdy matka zmarła lub porzuciła dzieci. Emerytura z programu Mama 4 plus będzie równać się najniższej krajowej emeryturze, czyli 1100 złotych brutto. Program ruszy od 1 marca 2019 roku.

Podróże na emeryturze: aktywny wypoczynek i kluby seniorów

Poradnik Emeryta 2019

i

Autor: SuperBiznes

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze