KRUS

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Wypłata "trzynastek"

13. emerytura z KRUS. Kiedy emerytury wpłyną na konta seniorów?

2023-04-17 1:03

Trzynaste emerytury wypłacane będą także emerytom pobierającym świadczenia z KRUS. Zgodnie z przepisami osoby, które mają prawa do emerytury lub renty, mają prawo do 13. emerytury, więc należą się one również emerytowanym rolnikom.

Dla kogo 13. emerytura z KRUS?

Trzynasta emerytura zostanie wypłacona osobom pobierającym świadczenia z KRUS w terminie, w którym tradycyjnie otrzymują emeryturę. Dodatkowe pieniądze będą wypłacone wraz z podstawową emeryturą.

Trzynastkę z KRUS mogą pobierać osoby, które do 31 marca 2023 roku miały prawa do rolniczej emerytury, lub renty, okresowej emerytury rolniczej, lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Jeśli ktoś miał prawo do kilku świadczeń, otrzyma rzecz jasna tylko jedną 13. emeryturę. 

W przypadku gdy pobieramy emeryturę rolniczą z KRUS, a z ZUS emeryturę pracowniczą, trzynaste świadczenie wypłaci nam ZUS. Jeśli jednak KRUS wypłaca w zbiegu emerytury i renty rolnicze ze świadczeniem przyznanym przez ZUS, trzynastkę otrzymamy od KRUS.

Ile wyniesie trzynasta emerytura z KRUS?

Trzynaste emerytury przysługują wszystkim emerytom i rencistom. Świadczenie wynosi minimalną emeryturę w 2023 roku, czyli 1588,88 zł brutto (ok. 1400 zł netto)

Pieniądze to nie wszystko Marek Budzisz
Sonda
Którzy emeryci powinni dostać trzynastą emeryturę?
Listen on Spreaker.
Najnowsze

Materiał reklamowy