45 pracodawców z Niemiec, wspólny eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy
45 przedsiębiorstw i organizacji z Niemiec zdecydowało się na nietypowy eksperyment – praca cztery dni w tygodniu przez pół roku. Następnie ocena efektów. Gdyby ten eksperyment się udał, to organizacje związkowe na całym świecie uzyskają mocny argument negocjacyjny. Początek innowacyjnej akcji zaplanowano na 5 lutego 2024 r.
– Dla nas liczyły się głównie dwie ważne sprawy: po pierwsze, uzyskanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, a po drugie, utrzymanie i pozyskiwanie nowych pracowników – deklaruje cytowany przez Deutsche Welle Markus Noelker z zarządu firmy Nacura, będącej uczestnikiem programu.
Organizacja 4 Day Week Global – lobbing międzynarodowy za czterodniowym tygodniem pracy
W niemiecki eksperyment zaangażowana była organizacja 4 Day Week Global, która na swojej stronie wymienia najważniejsze zalety 4-dniowego dnia pracy:
- 91% firm, które wypróbowało 4-dniowy dzień pracy, zamierza kontynuować
- 57% zatrudnionych mniej chętnych na odejście z pracy
- 55% zatrudnionych deklaruje większa kreatywność z powodu dłuższego wypoczynku
- 71% zatrudnionych czuje mniejsze wypalenie zawodowe
- 21% deklaruje, że udało się zmniejszyć wydatki związane z opieką nad dzieckiem
Mówiąc krótko – według 4 Day Week Global nowy system 4-dniowego tygodnia pracy oznacza same korzyści, obecnie pozostaje tylko samemu wypróbować i przekonać się osobiście.
Wizja globalnego przejścia na 4-dniowy tydzień pracy może się dziś wydawać mrzonką. Jednak w czasach „dzikiego kapitalizmu” jeszcze większa mrzonką był 8-godzinny dzień pracy.