Tusk premierem Trzaskowski prezydentem

i

Autor: Aleksander Keplicz / Forum Tusk premierem Trzaskowski prezydentem

Tusk kontra Trzaskowski. Który jest bogatszy?

2021-07-03 6:55

Donald Tusk wróci do polskiej polityki? Wielu zwolenników opozycji liczy na taki scenariusz. Inni w roli lidera "anty-PiS" widzą Rafała Trzaskowskiego. Partia może się okazać zbyt mała dla obu charyzmatycznych postaci. Kto obejmie ster Platformy Obywatelskiej? Przekonamy się wkrótce. Tymczasem sprawdźmy, który z polityków lepiej radził sobie w życiu zawodowym i zgromadził większy majątek.

Wygląda na to, że Donald Tusk wróci do polityki w Polsce. Jedyna funkcja jaka wchodzi w grę do szefostwo Platformy Obywatelskiej, które odebrałby Borysowi Budce. Tymczasem w roli lidera opozycji wiele osób upatruje Rafała Trzaskowskiego. "Powrót Tuska w roli lidera sprawi, że Trzaskowski musiałby się mu podporządkować i przyjąć rolę drugiego po Bogu. Dla kogoś, kto mierzy w polityce wysoko, bycie tłem dla Tuska wydaje się potwarzą" - napisał w komentarzu dziennikarz "Super Expressu" Tomasz Walczak.Prezydent Warszawy już zapowiedział, że w przypadku rezygnacji Budki, chętnie stanie naprzeciwko Tuska w wyścigu o fotel szefa partii.

Rada Krajowa PO i powrót Donalda Tuska miały scalić Platformę. Tymczasem zapowiada się na zażartą batalię o przywództwo. Jak do tej pory radzili sobie potencjalni szefowie PO? Sprawdzamy.

SPRAWDŹ TEŻ: Ile wiedzą o nas banki. Jak sprawdzić BIK i jak poprawić swoją ocenę?

Ile pieniędzy ma Donald Tusk?

W Brukseli Tusk na pewno nie narzekał na niskie wynagrodzenie, ale również w Polsce rocznie potrafił zarobić kilkaset tysięcy złotych. Jako premier otrzymywał ok. 198 tys. zł. Mandat poselski zapewniał mu kolejne 32 tys. zł, a to nie było jedyne źródło dochodów polityka. Poza tym wynajmował mieszkania.

Oczywiście w Brukseli jego zarobki poszybowały w górę. Pieniądze dostawał nie tylko jako przewodniczący Rady Europejskiej, ale także jako szef Europejskiej Partii Ludowej. Unijny epizod w karierze uczynił go milionerem.

Poza sutą pensją (ok. 105-140 tys. zł miesięcznie), miał do dyspozycji trzech kamerdynerów, czterech kierowców i 30-osobowy sekretariat. Do tego Tuskowi przysługiwała dieta na pokrycie wynajmu mieszkania, nie wspominając już o budżecie reprezentacyjnym, dzięki któremu nie musiał finansować zakupu garniturów. Dzięki temu w ciągu niemal pięciu lat majątek Tuska wzrósł o 6,7 mln zł.

W Brukseli król Europy wypracował sobie również pokaźną emeryturę. Po ukończeniu 65. roku życia (czyli już w 2022 r.) będzie mu przysługiwało świadczenie wynoszące ponad 21 tys. zł. Dodając do tego krajową emeryturę, w sumie miesiąc w miesiąc będzie dostawał aż 30 tys. zł.

Ile pieniędzy ma Rafał Trzaskowski?

Trzaskowski żyje odrobinę skromniej, ale również nie narzeka na biedę. Już w 2013 był on milionerem. W oświadczeniu majątkowym z 2018 r. kiedy objął fotel prezydenta wykazał natomiast, że jest w posiadaniu 230 tys. złotych oraz 8,2 tys. euro (tj. 34 715 złotych).  Rafał Trzaskowski w ostatnim oświadczeniu majątkowym wykazał oszczędności, a konkretniej 48 tysięcy złotych. Oprócz złotówek, Trzaskowski ma oszczędności także w euro. Kwota jest niemała i sięga 4100 euro, co w przeliczeniu daje około 18 tysięcy złotych. W oświadczeniu majątkowym Rafał Trzaskowski wykazał mieszkanie o powierzchni 79 metrów kwadratowych o wartości około miliona złotych. Dostał je w spadku po rodzicach. Trzaskowski ma też drugie mieszkanie o powierzchni 103,5 metra kwadratowego (łączna powierzchnia lokalu to nieco ponad 126 metrów kwadratowych). Jest ono warte około 930 tysięcy złotych (obciążona hipoteką - złożono wniosek o wykreślenie z związku ze spłatą kredytu hipotecznego).  Trzaskowski pracuje też w Collegium Civitas, gdzie w 2019 roku zarobił ponad 46 tysięcy złotych. Za wynajem mieszkania otrzymał ponad 50 tysięcy. 

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Dekada rozwoju
Sonda
Czy Donald Tusk i Rafał Trzaskowski się dogadają i wspólnie będą rządzić Platformą Obywatelską?
Najnowsze