13 lutego zmiany w radzie nadzorczej przewidziane są w miedziowym gigancie - KGHM. To niezwykle ważne posunięcie dla polityków, ponieważ poza samą spółką do obsadzenia pozostaje jeszcze wiele miejsc w spółkach zależnych koncernu. Walne zgromadzenie odbędzie się o godzinie 11 w siedzibie spółki w Lubinie.
Obecnie w radzie nadzorczej zasiadają: Agnieszka Winnik-Kalemba, Katarzyna Krupa, Wojciech Zarzycki, Józef Czyczerski, Przemysław Darowski, Andrzej Kisielewicz, Bogusław Szarek, Marek Wojtków, Radosław Zimroz i Piotr Ziubroniewicz. Nowa rada nadzorcza z pewnością podejmie zmiany w zarządzie. Obecnie kierownictwo kombinatu sprawuje Tomasz Zdzikot, były wiceprezes Poczty Polskiej, który objął stanowisko prezesa KGHM w 2022 roku zastępując Marcina Chludzińskiego. W zarządzie znajdują się również Mateusz Wodejko, Mirosław Kidoń i Marek Pietrzak.
PZU i Grupa Azoty - kiedy zgromadzenie akcjonariuszy?
Na środę, 14 lutego, nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy zwołała Grupa Azoty. Spotkanie odbędzie się w siedzibie spółki w Tarnowie o godzinie 10.
Obecnie w radzie nadzorczej chemicznego giganta zasiadają: Magdalena Butrymowicz, Wojciech Krysztofik, Robert Kapka, Monika Fill, Bartłomiej Litwińczuk, Michał Maziarka, Janusz Podsiadło oraz Roman Romaniszyn. Prezesem Azotów jest Tomasz Hinc, a w zarządzie znajdują się Mariusz Grab, Filip Grzegorczyk, Grzegorz Kądzielawski, Marcin Kowalczyk, Marek Wadowski, Zbigniew Paprocki.
Największy polski ubezpieczyciel, PZU, zwołał walne zgromadzenie na 15 lutego, podczas którego przewidziane są zmiany w radzie nadzorczej.
Obecnie rada liczy od siedmiu do jedenastu członków, a w jej składzie są m.in. były prezes KGHM Marcin Chludziński czy były szef Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński. Prawdopodobnie zmiany te będą wstępem do reorganizacji zarządu spółki. Prezesem PZU jest obecnie Beata Kozłowska-Chyła, a w zarządzie znajdują się m.in. były minister rozwoju Piotr Nowak, były szef CBA Ernest Bejda czy była szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. Zmiany w PZU mogą również wpłynąć na sytuację w dwóch państwowych bankach - Pekao i Aliorze, gdyż PZU jest kluczowym akcjonariuszem w tych instytucjach.