To koniec zasiłku opiekuńczego. ZUS nie pozostawia złudzeń

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne To koniec zasiłku opiekuńczego. ZUS nie pozostawia złudzeń

Twardy lockdown. Zamknięte żłobki i przedszkola. Zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony?

2021-03-25 17:35

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci, których żłobek, albo przedszkole zostały zamknięte z powodów związanych z pandemia koronawirusa COVID-19. Rząd już kilkukrotnie przedłużał termin wypłat świadczenia. Ostatni termin wypłacania zasiłków to 28 marca. Dziś ogłoszono, że placówki będą zamknięte do 9 kwietnia. Co dalej z zasiłkiem opiekuńczym?

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego już kilkukrotnie wydłużał ostateczny termin do którego będą wypłacane pieniądze w ramach zasiłku opiekuńczego. Jest to dodatkowy zasiłek, który przysługuje rodzicom za okres, w którym żłobek, przedszkole, klub dziecięcy, szkoła, bądź placówka pobytu dziennego ich dziecka była zamknięta z powodów związanych z pandemią. Przysługuje także, gdy z powodów covidowych nie było możliwości sprawowania opieki nad dziećmi przez nianie lub opiekunów dziennych. Zasiłek opiekuńczy jest przyznawany na zasadach ogólnych i wypłacany miesięcznie w kwocie 80 proc. wynagrodzenia rodzica sprawującego opiekę w momencie zamknięcia placówki opiekuńczej ich dziecka. Wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki, także za te które są ustawowo wolne od pracy.

ZAMKNIĘTE sklepy i usługi fryzjerskie i kosmetyczne, ograniczenia w kościołach. Rząd wprowadza twardy lockdown

Na dzisiejszej konferencji, przedstawiając obostrzenia obowiązujące do 9 kwietnia, minister zdrowia Adam Niedzielski, powiedział, że rodzice nadal będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego. - Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał na dotychczasowych zasadach tym wszystkim osobom, które będą musiały zostać w domu z dziećmi. Dzieci odprowadzane do przedszkola czy żłobka będą objęte zasiłkiem dla rodziców - dodał premier Mateusz Morawiecki.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze