Mateusz Morawiecki

i

Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

ZAMKNIĘTE sklepy i usługi fryzjerskie i kosmetyczne, ograniczenia w kościołach. Rząd wprowadza twardy lockdown

2021-03-25 11:37

To najtrudniejszy moment pandemii koronawirusa w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że polska służba zdrowia jest na skraju wydolności. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej rząd ogłosił wprowadzenie twardego lockdownu, który będzie obowiązywał od najbliższej soboty. Oto szczegóły nowych obostrzeń w całej Polsce.

W Polsce trwa trzecia fala pandemii koronawirusa, a dobowe liczby zakażeń i zgonów są rekordowo wysokie. Dziś zapadła decyzja o wprowadzeniu twardego lockdownu na terenie całego kraju. Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy - przyznał premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji. Zajętych jest ponad 75 proc. łóżek dla chorych oraz 75 proc. respiratorów. "Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia" - potwierdził szef rządu. Jak dodał napór III fali koronawirusa jest bardzo silny. W tym kontekście wskazał, że w czwartek zarejestrowano najwyższy wzrost zakażeń - ponad 34 tys. osób. W związku z tragiczną sytuacją w kraju wprowadzono nowe zasady bezpieczeństwa, które będą trwały przez najbliższe dwa tygodnie. 

ZOBACZ: Bill Gates stoi za pandemią koronawirusa? Miliarder odpowiada na zarzuty w polskich mediach

  • Handel -  zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy tj. sklepy meblowe i budowlane (o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług > 2000 mkw.), centra i galerie handlowe (za wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni); 1 osoba na 15 m2 w sklepach do 100 m2; 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2
  • Kościoły/Obiekty kultu religijnego - nowe ograniczenia od 27 marca do 9 wietnia - max 1 osoba na 20 mkw. przy zachowaniu odległości min. 1,5 m.
  • Usługi fryzjerskie i kosmetyczne/Salony urody - od 27 marca do 9 kwietnia zamknięte zostaną salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie.
  • Żłobki  i przedszkola - zamknięte od 27 marca do 9 kwietnia. Opieka tylko dla rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych
  • Sport - obiekty sportowe zamknięte, z wyłączeniem sportów zawodowych, zamknięte będą np. orty tenisowe, ścianki wspinaczkowe.
Sonda
Czy wprowadzenie twardego lockdownu uważasz za dobrą decyzję?
Najnowsze