Gry wideo

i

Autor: pixabay.com

Twoje dziecko gra w gry podczas kwarantanny? Sprawdź czy to nie produkcje dla dorosłych

2020-04-10 13:47

Z powodu możliwości zakażenia koronawirusem (COVID-19) eksperci zalecają ograniczenie spacerów i pozostanie w domach. Jest to trudny czas dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Mają ograniczony kontakt ze swoimi rówieśnikami, lekcje odbywają się zdalnie, przez co najmłodsi mają mniej ruchu i zdecydowanie więcej czasu spędzają w internecie - apeluje Centrum Informacji Konsumenckiej.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Wiele osób - starszych i młodszych - czas spędzany przymusowo w domu umila sobie za pomocą elektronicznej rozgrywki. Gry wideo to dziś często popis twórczej kreatywności, pomysłowe fabuły oraz wymagająca i rozwijająca rozgrywka. Problem w tym, że często nie zwraca się uwagi na inny istotny element - ograniczenie wiekowe.

- Różne portale i socjologowie zachęcają by poza nauką, zaangażować dzieci w ciekawe i inspirujące aktywności. Jedną z nich są gry online. Mają one, zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Natomiast w sytuacji, gdy więcej czasu spędzamy z rodziną w domu, łatwiej nam zweryfikować w co gra nasze dziecko. Stwarza to także możliwość do wspólnej zabawy - pisze CIK.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w Polsce: Darmowe gry na czas kwarantanny 

Centrum zaleca, aby gry były dopasowane do wieku dziecka. Takie tytuły wspierają rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny. Korzystnie wpływają na procesy myślowe, koncentrację uwagi i spostrzegawczość. W przypadku młodszych graczy należy unikać gier zawierających przemoc i mogących powodować wzrost negatywnych zachowań i wrogość wobec innych osób.

- Pan European Game Information, PEGI (pol. Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier, OSKG) – europejski system oceniania gier komputerowych. Stworzony przez  Interactive Software Federation of Europe (ISFE) w kwietniu 2003 roku, obecnie używany w 32 krajach. Od września 2009 oznaczenia PEGI to jedyne oficjalnie obowiązujące oznaczenia gier - zwraca uwagę CIK.

Klasyfikacja PEGI podzielona jest na dwie części. Pierwsza to minimalny wiek, druga to informacja o elementach gry (np. przemoc lub erotyka). Symbole bardzo łatwo rozpoznać na pudełkach i materiałach towarzyszących promocji gry. To charakterystyczny prostokąt z czarną ramką, wypełniony kolorem odpowiednim do kategorii i dużą białą cyfrą oznaczającą minimalny wiek gracza.

Policja ostrzega: zostań w domu, chroń siebie i bliskich.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze