Prezes Prawa i Sprawiedliwości karierę polityczną rozpoczął jeszcze w czasach PRL-u. Współpracował m.in. z Biurem Interwencyjnym Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” oraz „Solidarnością”. W latach 1989–1991 zasiadał w Senacie I kadencji, został też posłem na Sejm I kadencji i szefem kancelarii ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy. Jarosław Kaczyński, zanim założył Prawo i Sprawiedliwość, był też liderem Porozumienia Centrum. Poza byciem posłem i senatorem Kaczyński był także premierem RP.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Kup gacie od Błaszczaka! Wojsko na wyprzedaży [ZDJĘCIA]
Życie zawodowe prezes PiS rozpoczął pod koniec lat 70-tych XX wieku. Choć studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim i po otrzymaniu tytułu magistra uzyskał też miejsce na aplikacji prokuratorskiej, to wybrał pracę naukową w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego. Później był adiunktem w białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego oraz starszym bibliotekarzem biblioteki UW. Po upadku PRL-u był współzałożycielem Fundacji Prasowej „Solidarność", zasiadał we władzach spółki akcyjnej Telegraf, był redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność", a także kierował działem wydawniczym w spółce „Srebrna".
Ile więc na tym wszystkim zarobił Jarosław Kaczyński? Środków pieniężnych prezes PiS zgromadził (wg ostatniego oświadczenia majątkowego) 63 tys. złotych. W 1/3 jest właścicielem wartego 1,5 mln złotych domu na warszawskim Żoliborzu. Kaczyński posiada też kredyt – do spłacenia pozostało prezesowi PiS 118 tys. złotych.
Z tytułu bycia posłem Jarosław Kaczyński zarobił w 2018 roku ponad 140 tys. złotych. Gdyby zrezygnował z polityki mógłby jeszcze liczyć na całkiem wysoką emeryturę – ZUS prezesowi PiS wypłaca miesięcznie ponad 6,6 tys. złotych, czyli ponad 6 razy więcej niż najczęściej wypłacana emerytura w Polsce (ta wynosi 1065,60 zł brutto). Wychodzi na to, że Jarosław Kaczyński będzie miał o wiele lepiej niż większość seniorów w Polsce.