Koszty powodzi

Tyle kosztowała nas powódź w 1997 roku. Ile zapłacimy teraz?

2024-09-17 11:48

Każda powódź powoduje gigantyczne straty zarówno w mieniu prywatnym, jak i publicznym. Koszty usuwania skutków trwają przez następne lata. Powódź 1997 r. zniszczyła 630 szkół podstawowych oraz 1650 obiektów użyteczności społecznej.

Straty spowodowane powodzią. Przykładowe liczby z 1997 r.

Powódź 1997 r. spowodowała stratę ok. 1 miliarda zł tylko na obszarze drogownictwa. Łączna wartość szkód oszacowana wówczas przez Główny Urząd Statystyczny to ponad 12 mld zł. Wrażenie robią również dane liczbowe w kwestii infrastruktury:

  • zniszczeniu uległo 33 669 mieszkań,
  • zalanych zostało 630 szkół podstawowych i ponad 1650 obiektów użyteczności społecznej,
  • zniszczenia objęły 680 ujęć wody i zakładów uzdatniania wody, 530 km sieci kanalizacyjnej, 800 km sieci wodociągowych, 150 oczyszczalni ścieków oraz 21 wysypisk i zakładów utylizacji,
  • zniszczeniu uległo ok. 13 600 km dróg oraz 2030 mostów i przepustów.

Jak wygląda usuwanie skutków powodzi na poziomie lokalnym?

Zgodnie z procedurą dotyczącą szacowania strat przez jednostki samorządu terytorialnego oraz ubiegania się o dofinansowanie odbudowy zniszczonej infrastruktury, szacowanie szkód i strat następuje przez powołaną w tym celu komisję.

Po zebraniu informacji o stratach spowodowanych przez klęskę żywiołową ze wszystkich jednostek samorządu terytorialnego właściwy terytorialnie wojewoda przekazuje do ministra spraw wewnętrznych i administracji wykaz jednostek samorządu terytorialnego dotkniętych klęską żywiołową, podając wysokość strat powstałych w wyniku działania żywiołu oraz wielkość planowanych dochodów własnych jednostki na rok bezpośrednio poprzedzający rok wystąpienia klęski żywiołowej. Następnie jednostka samorządu terytorialnego może ubiegać się o dotację.

Obecnie jest za wcześnie na szacowanie strat aktualnie występującej klęski żywiołowej. Jak podaje strona Straży Pożarnej:

Statystycznie, każdy strażak bierze udział w ponad 10 interwencjach w ciągu doby (…) W zakresie dalszego rozwoju działań ratowniczych, jesteśmy przygotowani do reagowania.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze