jabłka

i

Autor: photos.com

Tyle kosztuje kilogram jabłek. Ile z nich dostaje sadownik?

2019-05-06 14:52

Kilogram jabłek kosztuje obecnie około dwóch złotych. To cena, którą za owoce płacimy w sklepie. UOKIK postanowił sprawdzić ile na tym zarabiają ci, bez których jabłek by nie było, czyli rolnicy. Okazuje się, że sadownicy na takim kilogramie wcale nie zarabiają dużo.

Jak pisze UOKIK, zarobki sadowników nie są proporcjonalne do ich pracy. Zarabiane pieniądze nie pokrywają także ponoszonego w tej branży ryzyka. W efekcie z pieniędzy, które trafiają do sklepu tylko niewielki ułamek trafia do producenta.

- W trakcie codziennych zakupów wiele osób zastanawia się od czego zależy cena owoców i warzyw, którą widzą na półce. Postanowiliśmy sprawdzić, kto najwięcej zarabia na tych produktach. Wyniki w dużej mierze potwierdzają to o czym od dawna mówią rolnicy - że ich zarobek jest niewielki w porównaniu do ostatecznej ceny. W niektórych przypadkach było to zaledwie kilkanaście procent  -  mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.

UOKIK apeluje do sieci handlowych o wprowadzenie programów, które zagwarantują polskim rolnikom uczciwe ceny za ich produkty. Proponowane są np. oznaczenia na wzór certyfikatów Fair Trade. Problemem jest m.in. liczba pośredników między rolnikiem a sklepem. To oni mają mieć znaczący wpływ na to jaka cena trafia na etykietę. W przypadku jabłek zysk pośredników wahał się od 10 do 77 proc., a sklepów od 9 do 27 proc. Z analiz UOKiK wynika jednocześnie, że w najgorszym przypadku sadownik zarobił zaledwie 14 proc. końcowej ceny jabłek.

 - To nie koniec aktywności urzędu na rynku rolno-spożywczym. Sprawdziliśmy także umowy, jakie zawierają przetwórcy owoców z rolnikami. Zaczęliśmy już wysyłać wezwania do zmiany praktyk do tych podmiotów, które mogą nieuczciwie wykorzystywać swoją przewagę kontraktową. W sumie planujemy 13 wystąpień – mówi Piotr Adamczewski,  dyrektor Delegatury UOKiK w Bydgoszczy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze