ZUS

i

Autor: Shutterstock ZUS

Najniższa emerytura

Tyle wyniosła najniższa emerytura wypłacona przez ZUS w grudniu. Niewiarygodne!

2023-03-16 12:18

"Najniższe tego typu świadczenie w grudniu 2022 r. wyniosło 1 gr." - podaje Dziennik Gazeta Prawna. Świadczenie w wysokości jednego grosza przypadło emerytowi, który miał na koncie składkę za jeden dzień pracy na umowie zlecenie.

Szokująco niska emerytura

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, który powołuje się na raport Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wzrosła liczba emerytur niższych niż minimalna. W grudniu ubiegłego roku wypłacono ich ponad 365 tys.! "To o ponad 8 proc. więcej niż rok wcześniej" - informuje DGP i wskazuje, że najniższe tego typu świadczenie w grudniu 2022 r. wyniosło 1 gr. "Emeryt, który ją otrzymał, miał na koncie składkę za jeden dzień pracy na umowie zlecenia" - czytamy. To jednak nie wszystko. Wiele wskazuje na to, że zaczyna brakować pieniędzy na 13. emerytury! Możliwe, że rząd weźmie 5 mld zł pożyczki.

Jest Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykorzystania w 2023 roku środków Funduszu Rezerwy Demograficznej na nieoprocentowaną pożyczkę na realizację dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów oraz kosztów obsługi wypłaty tego świadczenia. Konieczność wprowadzenia takiego rozwiązania motywowana jest następująco: Realizacja wypłaty 13. emerytury przez organy emerytalno-rentowe następuje ze środków Funduszu Solidarnościowego. Z uwagi na potrzebę zabezpieczenia innych istotnych społecznie zadań realizowanych i planowanych do realizacji przez Fundusz Solidarnościowy w 2023 r., niezbędne jest uzupełnienie środków pieniężnych tego Funduszu.

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
Pieniądze to nie wszystko Paweł Szrot
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze