emeryt pusty portfel

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Dramat emerytów

Tysiące seniorów straciło ulgę rehabilitacyjną. Winny Polski Ład

2023-01-28 17:55

Jedną z popularnych ulg podatkowych jest ulga rehabilitacyjna, która umożliwia odliczenia od dochodu kwoty wydanej na rehabilitacje i leki. Od tej pory korzystały z niej setki tysięcy seniorów. Teraz, składając zeznanie podatkowe za rok 2022, nie będą mogli tego zrobić. Wyjaśniamy, dlaczego ulga na leki praktycznie została zlikwidowana dla większości emerytów i rencistów.

Ulga rehabilitacyjna – komu przysługuje

Dzięki uldze rehabilitacyjnej podatnicy mogli odliczyć od uzyskanego dochodu kwoty wydane na zabiegi rehabilitacyjne i ułatwienia wykonywania czynności życiowych. Uprawnionymi do skorzystania z ulgi są osoby niepełnosprawne oraz podatnicy, którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Ulga rehabilitacyjna przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które mają status osoby niepełnosprawnej, nie wystarczy status emeryta.

Częścią tej ulgi jest tzw. ulga na leki. Umożliwia odliczenie od podatku wydatków ponoszonych na leki czy pieluchomajtki ale tylko tych na receptę zleconych przez lekarza specjalistę. Od podatku nie można odliczyć kosztów suplementów diety czy środków opatrunkowych, nawet jeśli zalecił je lekarz. Nie ma górnego pułapu wysokości ulgi na lek, jest ona naliczana od wydatków, które przekroczyły w danym miesiącu 100 zł. Jeżeli wydaliśmy 150 zł, to możemy odliczyć wyłącznie 50 zł. Jeżeli suma naszych wydatków na leki nie przekroczyła w okresie miesiąca kalendarzowego kwoty 100 zł, nie odliczymy ani złotówki. Nie obowiązuje tu zasada złotówka za złotówkę.

Wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej rozliczamy łącznie raz w roku wraz z rozliczeniem PIT składanym do urzędu skarbowego. Ulga nie przysługuje w przypadku korzystania z dofinansowań instytucji lub organizacji.

Ulga rehabilitacyjna 2022  dla wybranych seniorów

W 2022 r. ulga na leki praktycznie została zlikwidowana dla większości emerytów i rencistów, choć formalnie obowiązuje. Zmiana jest konsekwencją Polskiego Ładu, który od 1 stycznia 2022 r. podwyższył kwotę wolną od podatku do 30 000 zł.

Osoby z przychodem do 30 tys. zł, w tym emeryci ze świadczeniami do 2 500 zł brutto miesięcznie nie płacą podatku dochodowego PIT, nie mogą więc dokonać odliczenia kosztów leków od podatku. Ulgę  rehabilitacyjną można odliczyć, mając emeryturę lub rentę wyższą niż 2 500 zł brutto miesięcznie. W roku 2021 z ulgi skorzystało ponad 600 tys. osób, których dochód nie przekroczył kwoty 30 tys. W wyniku zmian związanych z Polskim Ładem, w rozliczeniu podatkowym za 2022 rok nie będą mogli odliczyć kosztów związanych z rehabilitacją.

Sonda
Czy kwota wolna od podatku powinna być wyższa?
Tańczące z promocjami 26.01.2023
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze