Ubezpiecz się na wakacje

2013-06-17 4:00

Podczas urlopowych wojaży może się nam zdarzyć choroba, wypadek czy inna przykra niespodzianka. Warto więc pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu, by otrzymać potrzebną pomoc.

Przed wyjazdem najczęściej się nad tym nie zastanawiamy. I jeśli nie przytrafi się nam nic złego, cieszymy się, że w portfelu zostało kilkadziesiąt złotych zaoszczędzonych na ubezpieczeniu. Ale co, jeśli tym razem spotka nas pech, zdarzy się wypadek albo zginie bagaż? Wtedy zamiast tylko miłych wspomnień, możemy przywieźć z wakacji stos rachunków do zapłacenia, zwłaszcza jeśli spędzaliśmy urlop za granicą. Żeby się przed tym uchronić, warto wykupić polisę turystyczną. Cena za dwutygodniową ochronę, w zależności od zakresu świadczeń i wysokości limitów waha się pomiędzy 80-200 zł. Nie jest to dużo i z pewnością nie zrujnuje nam domowego budżetu, a pozwoli spać spokojnie.

Najlepiej w pakiecie

Oferty ubezpieczeń turystycznych są zróżnicowane, zarówno pod względem zakresu ochrony, jak i przedmiotu ubezpieczenia czy wysokości składki. Najczęściej firmy ubezpieczeniowe proponują pakiet, czyli różne ubezpieczenia powiązane z wyjazdem wypoczynkowym, w ramach jednej kompleksowej umowy ubezpieczenia.

Jadąc na wakacje, możemy się ubezpieczyć od:
* NNW - następstw nieszczęśliwych wypadków,
* kosztów leczenia,
* OC - odpowiedzialności cywilnej,
* zaginięcia czy uszkodzenia bagażu,
* kosztów rezygnacji z uczestnictwa w wyjeździe i wcześniejszego powrotu,
* assistance,
* kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Jest niezmiernie ważne, zwłaszcza jeśli wybieramy się na zagraniczny urlop. Koszty leczenia są tam wysokie, ale możemy ich uniknąć, jeśli przed wyjazdem postaramy się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Umożliwi ona skorzystanie w nagłych przypadkach z bezpłatnej lub częściowo odpłatnej pomocy medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Liechtensteinie i Islandii, na takich samych zasadach, jakie dotyczą osób ubezpieczonych w tych państwach. Więcej na ten temat jutro, 18.06.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

Ubezpieczenie NNW w przypadku złamania kończyny czy kolizji samochodu nie zrekompensuje nam bólu i cierpienia, ale zapewni choć częściowy zwrot związanych z tym wydatków - np. pobytu w szpitalu. Jednak trzeba uważać na ubezpieczenia wyłączane z ochrony, wymienione w ogólnych warunkach. Okazuje się, że nie zawsze zawał serca czy udar mózgu będą uznawane za nieszczęśliwy wypadek. Jest bowiem warunek - szkody muszą być spowodowane przyczyną zewnętrzną.

Wysokość odszkodowania zależy przede wszystkim od kwoty ubezpieczenia. Im wyższa suma ubezpieczenia, a co za tym idzie też składka, tym większe świadczenie można uzyskać.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Może się zdarzyć, że nie tylko sami poniesiemy stratę, ale niechcący wyrządzimy krzywdę innym. Jeśli potrącimy pieszego czy nasz pies kogoś ugryzie albo uszkodzimy wypożyczony kajak, wówczas z opresji może wybawić polisa OC. Czyli ubezpieczenie od szkód wyrządzonych osobie trzeciej. Zapłaci za nie firma ubezpieczeniowa.

Podstawowym warunkiem uruchomienia ubezpieczenia jest nieumyślne wyrządzenie szkody. Uwaga! Jeżeli podczas zdarzenia będziemy pod wpływem alkoholu, żaden ubezpieczyciel nie pokryje skutków finansowych naszego wykroczenia.

Ubezpieczenie bagażu

Przydaje się, kiedy podczas podróży nasz bagaż zaginie lub zostanie zniszczony. Jednak kwota ubezpieczenia jest zwykle niewielka i raczej nie warto liczyć, że pokryje nam straty, jeśli np. w skradzionym bagażu był kosztowny sprzęt elektroniczny. Jednak natychmiastowa wypłata pozwoli szybko kupić nowe ubrania i niezbędne rzeczy osobiste codziennego użytku.

Ubezpieczenie ochrony prawnej

Może się zdarzyć, że podczas podróży popadniemy w konflikt z prawem, nie zawsze z własnej winy. Np. trafimy w ręce zagranicznej policji tylko z tego powodu, że nie znamy miejscowego języka. W takiej sytuacji - mając ubezpieczenie ochrony prawnej - nie musimy się martwić o koszty związane z udzieleniem nam pomocy prawnej, które za granicą są bardzo wysokie.

Ubezpieczenie kosztów odwołania imprezy turystycznej

Przydaje się szczególnie, gdy z dużym wyprzedzeniem planujemy swoją podróż. Odwołanie uczestnictwa w niej w ostatniej chwili może trochę kosztować. Biuro podróży będzie chciało odzyskać przynajmniej część poniesionych kosztów. Jednak nie możesz z niej zrezygnować tuż przed wyjazdem tylko z błahego powodu. Musi być to spowodowane okolicznościami, na które nie masz wpływu, np. nagle zachorowałeś.

Assistance

Opcja ta gwarantuje natychmiastowe zorganizowanie i udzielenie pomocy - poczynając od karetki, umówienia wizyty w specjalistycznej przychodni, wskazania najbliższej komendy policji aż po pomoc prawną, opiekę tłumacza czy opłacenie pobytu osoby towarzyszącej nam w podróży. Każda firma ubezpieczeniowa samodzielnie ustala zakres ochrony proponowanych pakietów.

Ubezpieczenie kosztów ratownictwa

Podczas wakacyjnych wędrówek po górach czy bezdrożach nietrudno się zagubić. Niektóre podróże bywają niebezpieczne i wypadek może zdarzyć się w każdej chwili. Nie zawsze uda się natychmiast skontaktować ze służbami ratowniczymi, a poszukiwania mogą trwać godzinami. Ubezpieczenie kosztów ratownictwa pokryje opłaty związane z organizacją wszelkich akcji ratunkowych.

Inne ubezpieczenia

Ubezpieczyć można właściwie każde ryzyko. Jeśli np. w czasie urlopu chcemy uprawiać sporty ekstremalne, np. nurkować, koniecznie wykupmy opcję ubezpieczenia od związanego z tym ryzyka. Zapewni ona wypłatę odszkodowania i pokrycia kosztów leczenia, jeśli podczas sportowej aktywności zdarzy się nam wypadek.

Ubezpieczenie mieszkania

Nie uchroni nas przed szkodą, ale choć częściowo zrekompensuje poniesione straty. Wykupienie polisy to stosunkowo niewielki wydatek, zwłaszcza że można uzyskać liczne zniżki.

Zanim podpiszemy umowę

Planując ubezpieczenie mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość, wartość majątku w nim zgromadzonego oraz posiadane już zabezpieczenia.

Dokładnie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Zwróć uwagę na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacje, w których firma nie ponosi odpowiedzialności.

Cena polisy zależy od:
* wartości ubezpieczanego mienia - im wyższa, tym wyższa,
* przedmiotu ubezpieczenia - im więcej elementów, tym wyższa,
* zakresu ubezpieczenia - im większy zakres ochrony, tym wyższa,
* poziomu zabezpieczeń przeciwpożarowych i antywłamaniowych,
* okresu umowy,
* dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia,
* miejsca zamieszkania - w dużym mieście jest się bardziej narażonym na kradzież niż na wsi,
* położenia lokalu - za mieszkanie na parterze i ostatnim piętrze stawka rośnie.

Sprawdź koniecznie!
* zakres ochrony,
* wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela,
* wymagania dotyczące zabezpieczeń antykradzieżowych,
* limity odpowiedzialności, czyli odszkodowanie maksymalne możliwe do wypłaty.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze