ciąża

i

Autor: Getty images W 23 tygodniu ciąży brzuch jest coraz większy – jego obwód przy średniej wadze przyszłej mamy, może wynosić od ok. 80 do 90 cm.

Uderzenie w matki. Rewolucja w zasiłku macierzyńskim

2021-06-30 11:32

Szykują się zmiany w zasiłku macierzyńskim. Dla młodych matek to zła wiadomość. ZUS od jakiegoś czasu pracuje nad licznymi zmianami, które w zamyśle mają ograniczyć nieuczciwe pobieranie zasiłków macierzyńskich.

Z harmonogramu Zakładu wynika, że Jednolity Plik Ubezpieczeniowy mógłby wejść w życie już w 2023 r. To nie wszystko, co w ramach strategii na lata 2021-2025 szykuje ZUS. Chodzi o proponowane zmiany w zasiłku macierzyńskim, które w zamyśle mają ograniczyć nieuczciwe pobieranie zasiłków macierzyńskich.

Obecnie, aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego, należy przepracować co najmniej 30 dni w danej firmie. Do tej pory okres wyczekiwania nie obejmował jednak kobiet ciężarnych. Jak podaje oko.press jeśli zmiany w zasiłku macierzyńskim postulowane przez ZUS wejdą w życie, ta sytuacja się zmieni.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Na razie nie wiadomo, jak bardzo – ponieważ ZUS nie podaje na razie, czy okres wyczekiwania w przypadku kobiet ciężarnych również wynosiłby 30 dni, czy też może więcej.

Okres wyczekiwania mógłby jednak ostatecznie skrócić okres pobierania zasiłku – właśnie o okres wyczekiwania. Dodatkowo kobieta mogłaby nie otrzymać zasiłku od razu po porodzie, ale nawet kilka miesięcy później.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Sytuacje, w których kobieta na miesiąc przed porodem podpisuje umowę o pracę, są bardzo rzadkie. Często faktycznie podpisana umowa wynika raczej z tego, że kobieta zawrze umowę np. z kimś z rodziny.

Niestety – zmiany w zasiłku macierzyńskim dotkną także kobiety, u których podpisanie UoP nie było podyktowane chęcią uzyskania zasiłku.

Ile zarabiają naprawdę ratownicy medyczni. Wielki protest

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze