Dziś w siedmiu miastach w Polsce rozpocznie się protest ratowników medycznych. Wyjdą na ulicę m.in. w Katowicach, Krakowie czy Wrocławiu. W Warszawie protest odbędzie się przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia. Powodem strajków jest utrata dodatków covidowych oraz przygotowywane zmiany w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Wśród postulatów ratowników znalazła się nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym, stworzenie samorządu ratowników na wzór izby lekarskiej lub pielęgniarek oraz postulaty płacowe, m.in. wzrost wynagrodzenia zasadniczego o kwotę dodatku, czyli 1200 złotych brutto. Medycy zapowiedzieli, że jeśli ta forma protestu nie poskutkuje, wysiądą z karetek.
ZOBACZ: Ostatni dzień 500 plus! Co zrobić, żeby nie stracić pieniędzy
Ile zarabiają ratownicy medyczni?
By móc pracować w zawodzie ratownika medycznego wymagane jest ukończenie studiów, nierzadko także podyplomowych i systematyczny udział w szkoleniach i warsztatach. Profesja ta wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Niestety, praca ta nie wiąże się z wysokimi zarobkami. Średnia wysokość wynagrodzenia ratownika medycznego w roku 2021 wynosi od 20 do 25 zł brutto za godzinę pracy. Bardziej doświadczeni medycy mogą liczyć na większe wynagrodzenie rzędu nawet 50 zł brutto za godzinę. Ratownicy medyczny zatrudniani są najczęściej w oparciu o umowę cywilno-prawną
Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na stanowisku ratownika medycznego wynosi 3 910 PLN brutto. Co drugi ratownik medyczny otrzymuje pensję od 3 200 PLN do 4 720 PLN. 25 proc. najgorzej wynagradzanych ratowników medycznych zarabia poniżej 3 200 PLN brutto. Na zarobki powyżej 4 720 PLN brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych ratowników medycznych.
SPRAWDŹ: Facebook, Twitter czy Instagram. Co Polacy robią na portalach społecznościowych?
Źródło: www.wynagrodzenia.pl