Zerowy VAT na żywność – jakie zasady w prawie UE?
„Zmieniona dyrektywa VAT daje państwom członkowskim zupełnie nowe możliwości. Do tej pory było tak, że każde państwo członkowskie mogło stosować dwie stawki obniżone, nie niższe niż 5 proc., wyłącznie do towarów i usług wymienionych w jednym z załączników. Jednak dyrektywa została znowelizowana w związku z tym, że uznano, że jest pewna grupa towarów i usług, która zaspokaja podstawowe potrzeby konsumentów. Ta grupa może być opodatkowana stawką niższą niż 5 proc., nawet stawką 0 proc.” – powiedział ekspert podatkowy z kancelarii MDDP Tomasz Michalik.
W nowelizacji dyrektywy VAT, przyjętej w kwietniu 2022 r., za towary i usługi zaspokajające podstawowe potrzeby uznaje się takie, które są związane z „dostawą środków spożywczych, wody, produktów leczniczych, produktów farmaceutycznych, produktów zdrowotnych i higienicznych, z transportem osób i określonymi przedmiotami kultury (książki, gazety i czasopisma) lub spośród innych dostaw towarów i świadczenia usług ujętych w załączniku III”.
„Jednak państwo członkowskie może wybrać tylko siedem grup spośród wskazanych przez prawodawcę unijnego, ujętych w załączniku III, obejmującym ponad 30 kategorii towarów i usług, i zastosować stawkę 0 proc. lub stawkę niższą niż 5 proc.” – dodał ekspert.
Dlaczego rząd nie chce zerowego VAT na żywność? Odpowiedź MF na interpelację
W związku z prowadzonymi na bieżąco analizami odczytów inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściowo stawką VAT w wysokości 0%, podjęto decyzję o nieprzedłużaniu po 31 marca 2024 r. czasowego obniżenia stawki VAT na te towary.
W kontekście potencjalnych skutków finansowych dla budżetu państwa należy również mieć na uwadze okoliczność objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu. Mając powyższe na względzie, w danym momencie nie są planowane prace dotyczące obniżenia do wysokości 0% stawki VAT dla podstawowych produktów spożywczych, ani innych towarów i usług zaspokajających podstawowe potrzeby konsumentów.