Ujemna cena prądu przy odnawialnych źródłach energii. Panele słoneczne robią różnicę
- Zwiększona produkcja energii wiatrowej i słonecznej oraz brak mechanizmów reagowania po stronie popytu spowodowały wzrost liczby godzin o zerowych lub o ujemnych cenach na Rynku Dnia Następnego w wielu krajach – podkreśla cytowany przez wnp.pl Jean-Paul Harreman, dyrektor Montel Analytics.
- W ostatnim roku zaobserwowaliśmy w naszym kraju znacznie więcej godzin ujemnych niż w 2023 r. Jest to związane z mocnym przyrostem mocy zainstalowanej w fotowoltaice oraz ze zmianami na Rynku Bilansującym – podkreśla cytowany przez wnp.pl Kamil Maziarz.
Niestety nie oznacza to możliwości energii za darmo dla zwykłego konsumenta. Ujemne ceny prądu dotyczą rynku hurtowego z dedykacją dla profesjonalnych podmiotów. Jednocześnie infrastruktura magazynowania energii się rozwija, co zmniejsza zakres dla wspomnianego zjawiska.
Ogromne inwestycje w energie odnawialną. Nie tylko panele słoneczne
Jak przypomniał Orlen, nowa strategia koncernu do 2035 r. przewiduje inwestycje o wartości 380 mld zł w rozwój małych elektrowni jądrowych, farm wiatrowych na Bałtyku, odnawialnych źródeł energii, wielkoskalowych magazynów energii oraz technologii wodorowych.
Ogłoszona na początku stycznia 2025 r. nowa strategia Orlenu przewiduje m.in. zakończenie do końca 2030 r. produkcji energii elektrycznej z węgla, a do 2035 r. odejście od wykorzystania węgla w ciepłownictwie. Koncern planuje wzrost wydobycia gazu ziemnego i wzrost wolumenu importowanego LNG. Orlen zakłada rozbudowę mocy zainstalowanej w elektrociepłowniach gazowych oraz posiadanie dwóch własnych reaktorów jądrowych SMR. Wzrosnąć mają moce OZE przez rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu, oraz fotowoltaiki.