Ukryj swoje skarby

2007-06-24 20:42 Grzegorz Wójcik

Planujesz wyjazd i nie wiesz, gdzie bezpiecznie przechować pierścionki lub ważne dokumenty? Zanieś je do banku. Wynajęcie skrytki lub kasetki w banku to najbezpieczniejszy sposób na przechowanie cennych drobiazgów.

Skrytkę może wynająć każda osoba pełnoletnia. Wystarczy przyjść do banku z dowodem tożsamości, podpisać umowę najmu i zapłacić. Można też ustanowić pełnomocnictwo - np. dla małżonka. Wówczas będzie on mógł korzystać ze skrytki na równi z tobą. Po wypełnieniu formalności dostajesz kluczyk do skrytki (drugi kluczyk ma bank). Cena zależy od wielkości schowka (banki oferują je w różnych rozmiarach - im większa, tym droższa).

Do skrytki możesz schować to, co chcesz: dokumenty, kolekcję monet lub znaczków, biżuterię, dzieła sztuki. Uważaj jednak - bank odpowiada za bezpieczeństwo skrytki, czyli za to, by nie została ona naruszona, a nie za bezpieczeństwo jej zawartości. Jeśli schowasz np. dzieło sztuki i ulegnie ono zniszczeniu (z powodu braku zabiegów konserwatorskich itp.), to bank nie poniesie za to odpowiedzialności. Takich rzeczy jak np. obrazy, grafiki, stare dokumenty czy starodruki nie wkładaj na długi czas (a przynajmniej - kontroluj ich stan).

Czego nie można

Nie możesz przechowywać w skrytce m.in. materiałów promieniotwórczych, łatwopalnych, wybuchowych, duszących, żrących, amunicji, środków odurzających i psychotropowych.

Tylko dla twoich oczu

Bank gwarantuje dyskrecję. Nikt nie dowie się, czy masz skrytkę w danym banku i co się w niej znajduje.

Klient ma możliwość nieskrępowanego wglądu do skrytki, przeglądania jej zawartości, wyjmowania i dokładania przedmiotów. Każda taka czynność odbywa się w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu. W szczegółach oferty banków mogą się jednak różnić: niekiedy pracownicy banku nie nadzorują klienta - on sam otwiera i zamyka swoją skrytkę; może się jednak zdarzyć, że pracownik banku towarzyszy klientowi. Tę kwestię wyjaśnij z bankiem jeszcze zanim zdecydujesz się na skrytkę.

Najnowsze