rozliczenie PIT 2023

i

Autor: gettyimages Od kiedy można rozliczyć PIT w 2023? Do kiedy trzeba rozliczyć zeznanie podatkowe za 2022?

Rozliczenie z fiskusem

Ulga w PIT-39. Sprzedałeś mieszkanie? Sprawdź, jak nie zapłacić podatku

2023-03-03 9:56

Do 2 maja 2023 mamy czas na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Osoby, które kupiły nieruchomości po 1 stycznia 2017 r. i sprzedali je w 2022 r. są zobowiązane do złożenia PIT-39 za 2022 rok. Podatnicy znajdujący się w tej sytuacji mogą skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Jak to zrobić – wyjaśnia Business Insider.

Kto musi złożyć PIT- 39?

Przychód ze sprzedaży prywatnych mieszkań, trzeba rozliczyć w 2022 r. w PIT-39. W zeznaniu podatkowym trzeba wykazać przychód ze sprzedaży:

* nieruchomości lub ich części (mieszkania, domu) oraz udziału w nieruchomości,

* spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego,

* prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

* prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Zeznanie trzeba złożyć niezależnie od tego, czy przychód opodatkowujemy (podatek wynosi 19 proc.), czy jest on zwolniony z podatku dzięki uldze mieszkaniowej, czy osiągnęliśmy stratę. Musimy wykazać dochód ze sprzedaży mieszkania przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Jeśli kupiłeś nieruchomość przed 1 stycznia 2017 r. i sprzedałeś w 2022 r., to nie musisz składać w zeznania PIT-39. W przypadku uzyskania nieruchomości w spadku, 5-letni okres liczy się od końca roku, w którym spadkodawca nabył lub wybudował nieruchomość.

Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Osoby, które kupiły mieszkania po 1 stycznia 2017 r. i sprzedały w 2022 r. od dochodu ze zbycia (przychody minus koszty uzyskania) muszą zapłacić 19 proc. PIT, chyba że zadeklarują w PIT-39, że w ciągu trzech lat wydadzą pieniądze na własne cele mieszkaniowe, czyli skorzystają z ulgi mieszkaniowej.

Jak podaje businessinsider, okres trzech lat liczymy od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Wydatki na własne cele mieszkaniowe trzeba udokumentować. Aby skorzystać z ulgi, konieczne jest zawarcie w terminie 3 lat ostatecznego aktu notarialnego, przenoszącego własność nieruchomości. Dotyczy to również np. nabycia mieszkania od dewelopera. Jeśli np. budowa się przedłuży i akt notarialny z deweloperem podpiszemy po upływie 3 lat, to ulga nie przysługuje.

Ulga mieszkaniowa - jakie wydatki możesz odliczyć?

Własne cele mieszkaniowe to wydatki poniesione m.in. na zakup innego mieszkania, działki, domu, budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę bądź remont domu lub mieszkania, adaptację na cele mieszkaniowe budynku niemieszkalnego, ale też np. spłatę kredytu i odsetek zaciągniętego przed dniem sprzedaży starego mieszkania. Jeśli złożysz PIT-39 za 2022 r. i wykażesz w nim dochody zwolnione z podatku (ulga mieszkaniowa), ale w terminie 3 lat nie wydasz pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na własne cele mieszkaniowe, to będziesz musiał złożyć korektę tego zeznania i zapłacić podatek PIT wraz z odsetkami za zwłokę. Odsetki trzeba będzie naliczyć od następnego dnia po upływie terminu płatności (2 maja 2023 r.), a więc od 3 maja 2023 r. do dnia zapłaty podatku włącznie.

Sonda
Rozliczysz PIT online?
Tańczące z promocjami_2023_03_02

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze