umowa o pracę

i

Autor: SHUTTERSTOCK umowa o pracę

Umowy o pracę w dwóch językach: polskim i ukraińskim

2022-03-21 7:28

Wojna na Ukrainie trwa. Do Polski przybywają tłumy uchodźców. Wielu podejmie u nas pracę. -Przygotowaliśmy dwujęzyczne formularze umów o pracę. Cudzoziemiec powinien dostać tłumaczenie podpisywanej umowy na zrozumiały dla niego język. Nie musi to być ukraiński – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy.

Praca - umowy w dwóch językach: polskim i ukraińskim

W wywiadzie dla "Rz" główny inspektor pracy zwraca uwagę, że "obecnie obowiązują w naszym kraju równolegle dwa systemy zatrudniania cudzoziemców. "Jeden – to system dotychczasowy, czyli ogólne zasady uregulowane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, i drugi wynikający z tzw. specustawy – dla obywateli Ukrainy" - wyjaśnia. Jak wyjaśnia, "ta uproszczona procedura polega na zawiadomieniu powiatowego urzędu pracy przez pracodawcę w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy i obejmuje zatrudnianie wszystkich obywateli przebywających w Polsce legalnie, bez względu na to, kiedy przybyli do naszego kraju".

"Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała już kompleksowe materiały informacyjne o warunkach zatrudnienia w naszym kraju, dostępne zarówno na stronie internetowej urzędu, jak również w formie papierowej. Przekazujemy je naszym partnerom społecznym i urzędom pracy, tak by obywatele Ukrainy mogli łatwo do nich dotrzeć" - zapewnia.

"Aby udzielić obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną w swoim kraju niezbędnego wsparcia w zakresie informacji prawnej, przygotowujemy ponadto informacje w ukraińskiej wersji językowej na temat zasad wykonywania legalnej pracy na terytorium Polski, ze szczególnym uwzględnieniem nowych regulacji prawnych" - podkreśla. 

Tańczące z Promocjami 22-02-2022
Sonda
Wojna na Ukrainie. Ile może potrwać, Twoim zdaniem?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze