Unijne pieniądze nie tylko na drogi

2011-12-02 3:00

Obecnie Polska jest największym odbiorcą dotacji w Unii Europejskiej. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat trafiło do nas kilkadziesiąt miliardów euro, a pula z której możemy skorzystać do 2015 r. to ponad 67 mld euro! Dzięki unijnym środkom remontowane są i powstają setki kilometrów dróg oraz mostów. Ale środki europejskie to nie tylko duże inwestycje infrastrukturalne, takie jak np. autostrada A2 czy warszawskie metro. Dofinansowane mogą być także małe przedsięwzięcia w bardzo wielu dziedzinach: począwszy od kultury przez zdrowie i edukację, a na turystyce kończąc. Swój wygląd zmieniają polskie miasta i wsie, które stają się bardziej atrakcyjne - zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Dziś już śmiało można stwierdzić, że Fundusze Europejskie zmieniają nasz kraj na lepsze. Charakterystyczne tablice z informacją o współfinansowaniu ze środków UE stoją w tysiącach miejsc w Polsce. To, że potrafimy wykorzystywać środki z UE już widać. Unijne pieniądze poprawiają nasze życie dosłownie w każdej dziedzinie, a przykłady można wymieniać bez końca. Nowoczesne autobusy, ścieżka rowerowa, basen, muzeum czy wyremontowane zabytki - w każdej niemal miejscowości, widać pozytywny wpływ unijnych pieniędzy. Dzięki dotacjom powstają nowe miejsca pracy, przedszkola (także integracyjne), pracownie komputerowe w szkołach, policja i straż pożarna dostają nowoczesny sprzęt, a my możemy uczęszczać na darmowe kursy, podnoszące nasze kwalifikacje.

Pomoc z Unii

Co to takiego Fundusze Europejskie? To ogólna nazwa narzędzi wspierających rozwój firm, miast, wsi, regionów czy nawet całych państw członkowskich. Środki na ten cel pochodzą z unijnego budżetu, a pozyskiwane są m.in. przez gminy, stowarzyszenia, instytucje. Pieniądze, które otrzymujemy z funduszy to pomoc bezzwrotna. Nie będziemy musieli ich zwracać, jak to ma miejsce w przypadku pożyczek bankowych, a efekty inwestycji przez nie współfinansowanych widoczne są w różnych obszarach.

Na zdrowie

Fundusze Europejskie wykorzystywane są w medycynie, m.in. poprzez wdrażanie innowacyjnych technologii medycznych, zakup nowoczesnego sprzętu, który umożliwia leczenie nawet najbardziej skomplikowanych chorób czy powstawanie centrów medycznych. Przykład? Inowrocławskie Centrum Radiologii, utworzone w ramach projektu Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu, koordynowanego przez Joannę Kuchtę, nagrodzoną w organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego konkursie Eurolider 2011. "Ten projekt okazał się innowacyjnym rozwiązaniem w ochronie zdrowia. Inowrocławskie Centrum Radiologii, wyposażone w specjalistyczny sprzęt medyczny, gwarantuje mieszkańcom dostęp do usług medycznych na najwyższym poziomie"- mówi Joanna Kuchta.

Infrastruktura - europejskie standardy

Polskie drogi zostawiają wiele do życzenia. Na szczęście coraz szybciej zmieniają się na lepsze. Budowa oraz remont dróg i ekologicznych sieci wodociągowych w wielu polskich gminach jest możliwa przede wszystkim dzięki środkom z UE. Jak je wykorzystać wie kolejny nagrodzony w konkursie Eurolider 2011, Krzysztof Początek, wiceprezydent Opola. Dzięki Funduszom Europejskim, po które sięgnął, znacznie poprawiła się infrastruktura w województwie opolskim - powstały nowe drogi, wiadukty, obwodnice, rozwinął się transport miejski i przedsiębiorczość. Powstały też nowe obiekty sportowe i rekreacyjne, a także zagospodarowano zdegradowane obszary miasta.

Polska ekologiczna i atrakcyjna

Inwestycje dotyczące ochrony środowiska, renowacji zabytków oraz tworzenia centrów sztuki są również finansowane ze środków unijnych. W wyniku starań lokalnych społeczników nawet nieznane wcześniej gminy mają szansę przyciągnąć rzesze turystów. Udowodnił to Ryszard Zwojewski z Prudnika i kolejny nagrodzony w konkursie Eurolider 2011. W ramach realizowanych przez niego projektów odnowione zostało śródmieście Prudnika, powstały ścieżki rowerowe i konne, zmodernizowano miejscową bazę noclegową, wybudowano kanalizację sanitarną. i przepompownię ścieków. A projekt -dotyczący termomodernizacji placówek oświatowych pozwolił nie tylko ograniczyć emisję zanieczyszczeń, ale także zmniejszyć koszty zużycia energii o 40 proc.!

Czy wiesz, że...

Dzięki dofinansowaniu z UE dawny blask odzyskały między innymi:

Malbork - największa ceglana forteca w Europie,

Chełmno - najdłuższe w Polsce mury miejskie,

Tyniec - najstarsze opactwo w Polsce,

Ciechocinek - największe tężnie w Europie,

Maurzyce - najstarszy most spawany,

Kazimierz Dolny - najstarsze organy w Polsce,

Bolesławiec - najdłuższy wiadukt kolejowy w Polsce,

Lubiąż - największy klasztor w Polsce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze