Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z samorządami i BGK pracują nad pakietem ułatwień w programach unijnych pożyczek. W przetrwaniu trudnego okresu pomogą karencja w spłacie, wakacje kredytowe i możliwość obniżenia oprocentowania pożyczki.
Odroczenie spłaty pożyczki, obniżenie oprocentowania
Przedsiębiorcy, którzy już zaciągnęli pożyczki lub zdecydują się na ten krok teraz, mogą skorzystać z dodatkowej sześciomiesięcznej karencji w spłacie rat kapitałowych. Oznacza to, że jeżeli w standardowej ofercie okres ten wynosi np. sześć miesięcy, to teraz zostanie on przedłużony o kolejne pół roku. Ulgowo zostaną potraktowane także firmy, które mają przejściowe trudności ze spłatą zaciągniętych rat. Wakacje kredytowe pozwolą przez cztery miesiące wstrzymać spłatę rat kapitałowo-odsetkowych.
W grę wchodzi też możliwość obniżenia oprocentowania pożyczki, a jeśli na skutek zamieszania związanego z koronawirusem pojawiły się zaległości, instytucja finansująca może zrezygnować z odsetek karnych oraz nie podejmować działań windykacyjnych. Te korzystne rozwiązania dla spłaty pożyczek już obowiązują.
Pożyczki unijne – dla kogo i na jakich warunkach?
Unijne wsparcie to przede wszystkim szansa dla przedsiębiorców z sektora MŚP, borykających się z brakiem kapitału na rozwój, inwestycje, ale także na działalność bieżącą. Unijna pożyczka to również doskonały sposób finansowania dla tych, którzy dopiero rozpoczynają lub krótko prowadzą działalność gospodarczą. Dlatego z tej formy finansowania tak chętnie korzystają mikrofirmy. Pożyczki charakteryzują się m.in. preferencyjnym oprocentowaniem. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca spłaca kwotę niewiele wyższą niż ta, którą pożyczył.
Nowe zasady udzielania pożyczek, które rozszerzą zakres finansowania o pożyczki obrotowe, sprawiają, że to najlepszy i najtańszy sposób na zapewnienie płynności finansowej i utrzymanie miejsc pracy. Nowe zasady wchodzą w życie już w pierwszych dniach kwietnia. Warunek? Uwiarygodnienie, że kryzys związany z koronawirusem wpłynął lub wpłynie na sytuację firmy.
Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę?
Aby zmienić warunki spłaty kredytu, pożyczkobiorca powinien o to zawnioskować. Przedsiębiorca w pierwszej kolejności kontaktuje się w tej sprawie z instytucją finansującą w swoim regionie. W przypadku firm, które już skorzystały z unijnej pożyczki, swoje kroki powinien skierować do tej instytucji, z którą podpisał umowę pożyczkową. Pośrednicy finansowi to wyspecjalizowane podmioty, które współpracują z BGK. Ich listę można znaleźć na stronie internetowej www.pozyczkiunijne.bgk.pl w zakładce „instytucje finansujące”. Pożyczki unijne są finansowane z Krajowych i Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014– 2020.
Informacje o aktualnym wsparciu dla firm możesz sprawdzić na www.bgk.pl iwww.biznes.gov.pl