Prezydent otwierając spotkanie Narodowej Rady Rozwoju w Pałacu Prezydenckim, wyraził nadzieję nadzieję na powrót Polaków z Zachodu do ojczyzny. – Mam nadzieję, że będzie to także jedną z najważniejszych przesłanek zatrzymania w Polsce młodych ludzi, stworzenia dla nich szansy zawodowej i życiowej w naszym kraju – podkreślił Andrzej Duda. - Liczę także ogromnie na powrót tych, którzy w celach zarobkowych i realizacji swoich ambicji i marzeń wyjechali w ostatnich latach za granicę – dodał.
Czytaj także: Ruszyło XXIII Welconomy Forum w Toruniu
W trakcie posiedzenia zaprezentowano „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, który nazywany jest również planem Morawieckiego (od autora projektu). Jednym z jego efektów ma być konwergencja PKB Polski i PKB UE na głowę mieszkańca. Z przedstawionej przez wicepremiera Morawieckiego "ścieżki konwergencji" wynika, że o ile obecnie polskie PKB per capita to ok. 70 proc. unijnego, o tyle ok. roku 2030 te poziomy się zrównają, a ok. roku 2040 polski PKB na głowę będzie o 12,8 proc. przekraczać poziom unijny.
Morawiecki zdiagnozował, że Polska stoi w obliczu pięciu pułapek rozwojowych: średniego dochodu, braku równowagi, przeciętnego produktu, zapaści demograficznej oraz słabości instytucji. Receptą ma być m.in. pięć filarów planu Morawieckiego: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna oraz rozwój społeczny i terytorialny. Jednym z fundamentów planu, jak mówił Morawiecki, będzie utworzenie nowego Polskiego Funduszu Rozwoju, integrującego szereg państwowych agencji i instytucji finansowych.
- Czy to jest sztuka rozwijać się na kredyt? To nie jest sztuka rozwijać się z kredytu. Grecja bardzo szybko rozwijała się z kredytu. Była krajem, który rósł najszybciej w Unii Europejskiej między rokiem 2001 a 2007. Jak się to skończyło wszyscy wiemy - powiedział Morawiecki.
Zobacz również: Ma 19 lat i ok. 5 mld zł na koncie. Oto najmłodsza miliarderka świata
Wicepremier wśród przykładowych programów, które chce uruchomić rząd wymienił "Start in Poland", przeznaczony dla polskich start-upów. Zapowiedział również zmianę ustawy o zamówieniach publicznych i pomoc polskim przedsiębiorstwom. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że plan Morawieckiego zostanie szczegółowo opracowany do jesieni.