Analiza Urzędu wyodrębniła kilka praktyk, które mogą zostać uznane za przejaw nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej sieci handlowych. Jak podaje Business Insider jest to m.in. wprowadzanie przez sieci handlowe po dokonanych transakcjach nowych rabatów, które nie znajdowały się w podpisanej umowie, nie były również uzgodnione na początku współpracy.
Inna kwestia to także ustalanie z dostawcami warunków współpracy, w tym warunków rabatowania, na dany okres już po jej rozpoczęciu. Dla partnera sieci handlowej to dodatkowe koszty, sprawiające, że cały kontrakt jest mniej rentowny.
Zero pobłażania! Pijany kierowca straci samochód
Gigantyczna kara
Podmiotem na celowniku UOKiK jest m.in. Grupa Eurocash, stojąca za takimi sieciami franczyzowymi jak Lewiatan, Abc, Groszek czy Delikatesy Centrum. Na początku grudnia urząd nałożył na nią ponad 76 mln zł kary za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.
Wśród poszkodowanych według UOKiK dostawców Eurocashu znalazły się zlokalizowane w Polsce firmy będące częścią Nestle, amerykański Kraft Heinz, francuski Danone czy też niemiecka Unternehmensgruppe Theo Müller. Grupa Eurocash w oświadczeniu napisała, że nie zgadza się ze stwierdzeniem, iż ma przewagę kontraktową nad zagranicznymi koncernami.
Kaufland na celowniku UOKiK
Kara została również nałożona na sieć supermarketów Kaufland i wynosi 140 mln zł. UOKiK uznał, że firma ustalała warunki współpracy z niektórymi z dostawców już po rozpoczęciu danego roku. Druga zakwestionowana przez Urząd praktyka polegała na pobieraniu od niektórych dostawców produktów rolnych i spożywczych dodatkowych rabatów, nieprzewidzianych w umowie. Kaufland nie zgadza się z zarzutami.