Pieniądze

i

Autor: _Alicja_/Pixabay/cc0 Rekord zbiórki na respirator dla Centrum Zdrowia Tuchów

UOKiK ostrzega przed oszustami. Żerują na koronawirusie

2020-04-06 15:19

- W czasie niepewności na rynkach finansowych ostrożnie podchodźmy do ofert dużego zysku bez ryzyka - ostrzega UOKiK. Zamieszanie wokół epidemii to żyzny grunt dla oszustów. Urząd radzi zwracać uwagę na propozycje szkoleń i zbiórek, które dostajemy od nieznanych osób czy organizacji.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny radzi, jak chronić się przed oszustami, którzy uaktywnili się podczas ostatnich wydarzeń i chcą wykorzystać nasz lęk przed epidemią koronawirusa i kryzysem. Pojawiają się oferty zysku bez ryzyka, niesamowite promocje produktów i usług mających chronić zdrowie oraz próby wykorzystania chęci pomocy innym.

ZOBACZ TEŻ: Tak będą walczyć z drożyzną. Kary za podnoszenie cen nawet do 5 mln złotych

Jedną z szerzących się form oszustwa są alternatywne inwestycje finansowe. Nic dziwnego. Epidemia to dla wielu z nas strach przed utratą pracy, lub spadkiem wartości oszczędności. - Wykorzystują to oszuści. Przedstawiają, głównie przez internet, oferty inwestycji w niestandardowe walory, waluty, dobra lub surowce. Według zapewnień sprzedawców mają one „gwarantować” stałe i bezpieczne zyski na wysoki procent - radzi UOKiK i zwraca uwagę na takie pomysły jak:

  • specjalne ubezpieczenia od wirusa,
  • świetne okazje ekstra tanich zakupów,
  • oferty inwestowania na podstawie nieprzejrzystych, niezrozumiałych dla nas zasad czy regulaminów.

- Pamiętajmy, że „okazje” zbyt dobre, aby być prawdziwe to najczęściej oszustwo - zamiast zysku możemy stracić swoje oszczędności. Uważnie sprawdzajmy te oferty, nie ulegajmy presji dokonania natychmiastowych przelewów, szczególnie na nieznane nam konta - ostrzega urząd.

Kolejna plaga to szkolenia i webinary prowadzone przez "ludzi sukcesu". Za udział w nich lub materiały będziesz musiał zapłacić z góry. Często wartość takich „szkoleń” jest niewielka, podobnie jak niewielka jest szansa na odzyskanie wpłaconych pieniędzy.

Wreszcie najbardziej bezczelna forma oszustwa, to żerowanie na ludzkiej dobroci. - W przypadku crowdfundingu uważnie przeczytajmy warunki i regulamin. Upewnijmy się też, że mamy do czynienia z wiarygodnymi podmiotami, które faktycznie wspierają chorych, artystę czy klub piłkarski znajdujący się w trudnej sytuacji. Rzetelni organizatorzy tego rodzaju zbiórek używają oficjalnych kanałów korespondencji, docierają za pośrednictwem mediów, zarejestrowanych stowarzyszeń i fundacji - podaje UOKiK.

Ostródzka policja w czasie epidemii
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze