Upiłeś się? Tyle teraz kosztuje pobyt na izbie wytrzeźwień!

2020-02-10 12:47 WSB
Izba Wytrzeźwień
Autor: Pixabay.com Izba Wytrzeźwień

Izby wytrzeźwień to placówki, które mogą organizować samorządy w powiatrach oraz w miastach liczących ponad 50 tysięcy mieszkańców. Z założenia mają one pomagać m.in. osobom w stanie nietrzeźwości świadczeń higienicznych i sanitarnych. Jednak dodatkowo izba wytrzeźwień może też skutecznie osuszyć portfel osoby, która nadużyła alkoholu. Stawki znowu poszły w górę.

Izby wytrzeźwień od 1999 roku są prowadzone przez samorządy powiatowe i istnieją tylko w większych miastach Polski. Choć z założenia mają one za zadanie udzielać osobom w stanie nietrzeźwości świadczeń higienicznych i sanitarnych, to na mocy odpowiednich ustaw pracownicy izby wytrzeźwień mogą użyć przymusu bezpośredniego, czyli na przykład przypiąć pacjenta do łóżka czy zapiąć w kaftan bezpieczeństwa, a do samej placówki doprowadzić może nas policja czy straż miejska, jeśli uznają np. że nasz stan nietrzeźwości może zagrażać naszemu bezpieczeństwu lub innych osób. Jednak za wątpliwą przyjemność spędzenia nocy w izbie wytrzeźwień płaci już pacjent i to nie mało.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Wielka promocja w Biedronce! Kiełbasa i pizza za 1 złoty, kaczka i pstrąg za 2 złote

Górną stawkę, jaką można pobrać za pobyt w izbie wytrzeźwień, placówce lub jednostce Policji, określa ministerstwo zdrowia. Na ten rok resort ustalił, że maksymalna opłata może wynieść nawet 316,12 zł. W przypadku niedokonania tego i niemożności przymusowego wyegzekwowania opłaty koszt ten pokrywa samorząd powiatowy.

ZOBACZ TAKŻE: Polacy piją ich wódkę. Zapowiadają gigantyczny pozew