Bezrobocie

i

Autor: Shutterstock

Urząd pracy to relikt PRL-u. Czeka nas wielka rewolucja?

2019-04-11 11:14

Każdy kto choć raz poszukiwał pracy, zastanawiał się nad rejestracją w urzędzie pracy. 11 kwietnia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem, i choć osób pozostających bez zatrudniania jest coraz mniej, to większość osób zarejestrowanych jako bezrobotni należy do grupy, którą najtrudniej zaktywizować. Urzędy pracy w tym aspekcie powinny zostać zreformowane, tak aby mogły dopasowywać swoje działania do współczesnych realiów rynkowych.

Stopa bezrobocia utrzymuje się w Polsce na rekordowo niskim poziomie. Według danych GUS-u w lutym wskaźnik ten wyniósł 6,1 proc. Bez pracy pozostaje jednak ponad milion osób i należą oni do grupy, która najtrudniej zaktywizować. W tym celu niezbędna wydaje się reforma urzędów pracy, tak aby mogły one działać skuteczniej. Jak mówi cytowana przez portal pulshr.pl, Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan w obecnej chwili wiele pracodawców boryka się problemami rekrutacyjnymi i to właśnie na tym obszarze urzędy pracy mogłyby się skupić.

Zobacz również: Porównanie zarobków nauczycieli w Polsce, Grecji, Luksemburgu, Szwajcarii i na Węgrzech

Nie ma wątpliwości, że urzędy pracy są niezwykle ważną instytucją, jednak ich znaczenie maleje. W latach 90-tych skupiały zdecydowaną większość bezrobotnych i były głównym punktem gdzie ludzie poszukiwali pracy. Dzisiaj, w dobie internetowych serwisów, coraz mniej osób decyduje się na rejestracje w urzędzie, są to głównie osoby starsze i te, które bez zatrudniania pozostają dłuższy czas. Stanowią oni ponad połowę zarejestrowanych. Również możliwości urzędników są ograniczone poprzez obowiązujące przepisy. Aby skutecznie mogły one pomagać w aktywizacji bezrobotnych niezbędna jest reforma, która dostosuje działanie urzędów pracy do dzisiejszych realiów rynkowych.

Sprawdź także: Polacy kupują coraz mniej mieszkań. Ceny będą spadać

Osoby będące bez pracy dłuższy czas należą do grupy, która najtrudniej zaktywizować. Często takie osoby wypadły z rynku pracy z powodów zdrowotnych czy sytuacji rodzinnej. W takich przypadkach nie wystarczy przedstawić ofertę zatrudnienia, ale postarać się wyeliminować przyczyny bezrobocia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze