Donald Trump

i

Autor: ap, shutterstock(2)

Grenlandia

USA liczą koszty przejęcia Grenlandii? "Washington Post" ujawnia analizy Białego Domu

2025-04-02 14:24

Czy Stany Zjednoczone faktycznie planują przejęcie Grenlandii? "The Washington Post" ujawnia, że Biały Dom analizuje koszty związane z potencjalnym zarządzaniem arktyczną wyspą zależną od Danii. Jakie wydatki i potencjalne zyski biorą pod uwagę amerykańscy urzędnicy i jak na te plany reagują władze Grenlandii i Danii?

USA szacuje koszty przejęcia Grenlandii. Chcą przebić ofertę Danii

"The Washington Post" ujawnił w środę, że Stany Zjednoczone analizują koszty związane z potencjalnym przejęciem kontroli nad Grenlandią. Biały Dom szacuje wydatki, jakie poniosłyby USA w związku z zarządzaniem tym terytorium, które obecnie jest zależne od Danii.

Według dziennika, amerykańskie wyliczenia dotyczą m.in. wydatków na świadczenia socjalne. Jedną z opcji jest zaoferowanie rządowi Grenlandii przez USA korzystniejszej umowy niż ta, która obowiązuje obecnie z Danią. "Zapłacimy więcej niż Dania" - mówi źródło gazety.

Ile Dania płaci Grenlandii? Kraj nie jest samowystarczalny ekonomicznie

Władze w Kopenhadze rocznie zasilają budżet Grenlandii kwotą co najmniej 4,1 mld koron, czyli ok. 593 mln dolarów rocznie. Korzystniejsza oferta na Grenlandii mogłaby więc kosztować więcej niż kwota, którą wydaje rząd Danii.

Wyspa posiada autonomię, ale nie jest samowystarczalna ekonomicznie. Jej główne źródła dochodów to rybołówstwo, mimo że w obliczu zmian klimatycznych połowy stają się niepewne. Jednocześnie Grenlandia boryka się ze słabą dostępnością usług zdrowotnych i opiekuńczych, co jest związane z wysokimi kosztami. Wyspa nie ma własnych lekarzy, wielu z nich jest sprowadzanych z Danii na tymczasowe kontrakty. Miasteczka i osady rybackie na wyspie nie są połączone drogami, a jedyną możliwością transportu są helikoptery lub niewielkie samoloty.

Z drugiej strony, amerykańscy urzędnicy badają, jakie dochody przyniosłaby skarbowi USA eksploatacja surowców znajdujących się na Grenlandii. Na wyspie znajdują się już zagraniczne kopalnie złota i rubinów, ale dostęp do większości złóż wymaga dużych inwestycji. 

USA robi podchody pod Grenlandię. Wizyty amerykańskich urzędników

"WP" zauważył, że wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa o konieczności przejęcia Grenlandii nie są tylko jego prywatnym życzeniem, ale zaczynają znajdować odzwierciedlenie w polityce administracji rządowej.

W ubiegłym tygodniu amerykańską bazę Pituffik na Grenlandii odwiedził wiceprezydent USA J.D. Vance. Zapowiadana wcześniej wizyta jego żony, Ushy, w celu poznania społeczności grenlandzkiej i podziwiania tradycyjnego wyścigu psich zaprzęgów, nie doszła do skutku po zapowiadanych protestach mieszkańców i władz.

Jak Dania zareaguje na amerykańską próbę aneksji Grenlandii?

Premierka Danii Mette Frederiksen w środę rozpoczyna mającą potrwać do piątku wizytę na Grenlandii, gdzie spotka się z nowym premierem wyspy Jensem-Frederikiem Nielsenem z partii Demokraci. Polityk niedawno utworzył rząd szerokiej koalicji z trzema innymi ugrupowaniami. W opozycji pozostała jedynie partia Naleraq, opowiadająca się za szybkim ogłoszeniem niepodległości od Danii i popierająca bliską współpracę z USA.

Nielsen w niedzielę w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku sprzeciwił się wypowiedziom Trumpa. "Prezydent Trump mówi, że USA przejmą Grenlandię. Pozwólcie mi wyrazić się jasno: Stany Zjednoczone tego nie dostaną. Nie należymy do nikogo. Sami decydujemy o naszej przyszłości" - podkreślił.

Szef grenlandzkiego rządu, choć popiera ideę niepodległości Grenlandii, to jego zdaniem powinno to się stać dopiero po osiągnięciu niezależności gospodarczej. Wśród szans na to wymienia rozwój turystyki poprzez rozwój infrastruktury lotniskowej, w jesienią ub.r. otwarto międzynarodowy port lotniczy w stolicy Grenlandii, Nuuk. Jednocześnie nowy rząd chce z władzami w Kopenhadze wynegocjować rozszerzenie swoich praw w ramach Wspólnotowego Królestwa, jakie tworzą Dania, Grenlandia i Wyspy Owcze. Politykom grenlandzkim zależy m.in. na posiadaniu ostatecznego głosu w sprawach Arktyki.

Super Biznes SE Google News
TRUMP ROSYJSKIM AGENTEM, DWIE PUCIE NAWROCKIEGO I REFERENDUM PRZECIWKO TUSKOWI | Nocna Zmiana
WIELKI QUIZ. Waloryzacja, inflacja, monopol. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!
Pytanie 1 z 15
Co to jest PKB?
QUIZ PRL. Waloryzacja, inflacja, deflacja. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze