Co zawiera projekt ustawy antylichwiarskiej?

i

Autor: Shutterstock

Ustawa antylichwiarska do zmiany. Chwilówki mogą zniknąć z rynku

2016-12-12 13:42

Chociaż tzw. ustawa antylichwiarska weszła w życie kilka miesięcy temu, Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje kolejne zmiany w przepisach. Projekt zmian ustawy antylichwiarskiej MS zakłada niższe limity opłat i prowizji oraz karę pozbawienia wolności do 5 lat za łamanie przepisów i udzielanie pożyczek na bardzo niekorzystnych warunkach.

Ustawa, która weszła w życie w marcu, określa maksymalną wysokość oprocentowania pożyczki na poziomie 25 proc. kwoty zobowiązania, powiększonej o 30 proc. jego wysokości za każdy rok obowiązywania umowy, a koszty obsługi pożyczki nie mogą przekraczać jej wartości. W myśl nowego projektu ustawy limity mają również obowiązywać w przypadku innych opłat i prowizji. Resort sprawiedliwości chce, aby opłaty i prowizje nie przekraczały 10 proc. wartości pożyczki powiększonej o 10 proc. wartości zobowiązania za każdy rok trwania umowy. Koszty obsługi pożyczki nie mogłyby przekraczać 75 proc. wartości zobowiązania. Za łamanie prawa groziłoby nawet 5 lat więzienia.

Przeczytaj również: Ustawa antylichwiarska przyjęta przez Sejm

Bankier przytacza wypowiedź Jarosława Ryby, prezesa Związku Firm Pożyczkowych, który uważa, że jeżeli przepisy antylichwiarskie faktycznie zostaną zaostrzone, firmy pożyczkowe upadną, a z rynku, a wybór kredytów gotówkowych oferowanych przez banki zostanie uszczuplony o jedną trzecią. Na rynku pozostaną jedynie produkty kredytowe oferowane na najkorzystniejszych warunkach.

A kto skorzystałby na zmianach? Zdaniem serwisu na popularności zyskają lombardy. Sceptycy uważają, że wygranymi będą: lombardy i mafia pożyczkowa przyjmująca przedmioty pod zastaw. Natomiast intencją resortu finansów jest ochrona osób zadłużających się w bankach, SKOK-ach i firmach pożyczkowych. Ministerstwo nie jest odosobnione w zamiłowaniu do surowego prawa. Krajami, w których grozi kara więzienia za udzielanie pożyczek lichwiarskich, są Austria, Kanada, Niemcy czy USA. W Stanach Zjednoczonych za tego typu biznes można trafić za kratki nawet na 20 lat, w Niemczech – na 10, a w Austrii i Kanadzie – na 5 lat.

Zobacz także: Ustawa antylichwiarska. Czy zaszkodzi pożyczkodawcom?

Ministerstwo Sprawiedliwości chce także chronić pożyczkobiorców przed wpadnięciem w pętlę zadłużenia. Maksymalna wartość zabezpieczenia pożyczki czy innego zobowiązania nie będzie mogła przekroczyć równowartości udzielonego świadczenia powiększonego o maksymalne odsetki do zapłaty za okres normowany umową i wydłużony o 6 miesięcy. Jeżeli szkoda pożyczkobiorcy przekroczy 10 tys. zł, lichwiarz będzie mógł zostać pozbawiony wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Umowa pożyczki, również ta zawarta między dwoma osobami fizycznymi, będzie musiała zawierać jednoznaczne informacje na temat wysokości odsetek, kosztów pozaodsetkowych i RRSO.

Oprac. na podst. bankier.pl, cashless.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze