Budżet 2022. Emerytury bez podatku. Waloryzacja rent i emerytur. Ile dostaniesz?

i

Autor: SHUTTERSTOCK Budżet 2022. Emerytury bez podatku. Waloryzacja rent i emerytur. Ile dostaniesz?

Uwaga Emeryci! Najwyższa w historii waloryzacja. Mamy nowe dane

2021-10-29 16:38

Na podstawie październikowych danych GUS o przeciętnym wynagrodzeniu (wzrost płac o 9,5 proc.) oraz inflacji, która wyniosła 6,8 proc., można przyjąć, że w ujęciu miesięcznym waloryzacja rent i emerytur może wzrosnąć o 8,7 proc.

Takiej drożyzny nie było od 20 lat, a takiego wskaźnika inflacji nie prognozował żaden ekonomista. W ich ocenie to już nie wzrost, ale galopada cen. W październiku inflacja wyniosła 6,8 proc., miesiąc wcześniej było to 5,9 proc. A to ona głównie determinuje przyszłoroczną waloryzację emerytur i rent. Patrząć na dane październikowe w ujęciu miesięcznym waloryzacja rent i emerytur może wzrosnąć o 8,7 proc. 

 Przykładowo mając 2742 zł brutto, ZUS wypłaci nam o 238,55 zł, więcej. Wtedy nasza emerytura wyniesie 2980,55 zł., jeśli mamy 1597 zł. emerytury, po waloryzacji wyniesie ona 1646,80 zł., co oznacza wzrost o 131,80 zł. Oczywiście im wyższa emerytura tym większa podwyżka. Wyliczenia prezentujemy w galerii poniżej.

Według przyjętego przez rząd projektu, waloryzacja emerytur w 2022 roku ma wynieść 5 procent. Wygląda na to, że założenia budżetowe trzeba będzie szybko zrewidować. Po uwzględnieniu danych inflacyjnych za październik Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego wyliczył, że waloryzacja powinna wynieść 5,85 procent. Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS  w rozmowie z money.pl przyznaje, że na razie  wskaźnik  4,89 proc. zostanie utrzymany, ale obecny wynik inflacji jest sygnałem, że prawdopodobnie będzie wyższy w przyszłym roku.  

Czytaj także: Rusza wypłata czternastych emerytur. Kto nie dostanie całej kwoty?

Złote Laury 2021. Szef PFR: nie wykluczamy kolejnych tarcz finansowych

Prezes Uścińska podkreśla jednak, że, aby podjąć działania względem przyszłorocznych waloryzacji, trzeba zaczekać do pełnych danych na koniec roku oraz wstępnych w styczniu przyszłego roku, to nam da podstawy do wyliczeń waloryzacji rent i emerytur.

Sonda
Czy jesteś zadowolony z wysokości swojej emerytury?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze