UWAGA! Zabiorą 500 plus! Komornik czeka! Jak tego uniknąć?

2020-09-07 5:42 WSB
Zabiorą ci 500 plus
Autor: Shutterstock UWAGA! Zabiorą ci 500 plus

500 plus to świadczenie rodzinne, które w założeniu jest wolne od zajęcia komorniczego. Oznacza to, że nawet jeśli mamy długi, to komornik nie może zabrać nam pieniędzy, które otrzymujemy z programu Rodzina 500 plus. Okazuje się jednak, że są przypadki, kiedy wypłata ze świadczenia może zostać zajęta! Sprawdź, kiedy komornik może zająć pieniądze z 500 plus i jak uniknąć takiej sytuacji.

500 plus przysługuje na każde dziecko, bez kryterium dochodowego. Wypłacane jest rodzicom dzieci lub ich opiekunom do ukończenia przez dzieci 18-go roku życia. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek o 500 plus i na czas okresu rozliczeniowego państwo będzie wypłacało nam co miesiąc odpowiednią kwotę. W ogólnych założeniach 500 plus nie może zostać zajęte przez komornika. Wszystkie bowiem świadczenia socjalne są w całości zwolnione z egzekucji komorniczych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zarobki w PRL. Ile kiedyś zarabiali Polacy?

Jednak 500 plus, podobnie jak i inne wypłaty socjalne, mogą zostać "przypadkowo" zajęte przez komornika. Powód? 500 plus trafia na zwykłe konto bankowe, na które otrzymujemy też wpływy z innego tytułu. Komornik wówczas traktuje takie pieniądze jak każde inne. Mało tego - pieniądze z 500 plus mogą zostać zajęte zanim otrzymamy oficjalne pismo z kancelarii komornika. Dzisiaj bowiem komornik otrzymując od sądu pismo dające mu możliwość zajęcia konta, od razu wysyła informacje drogą elektroniczną na wszystkie posiadane przez nas konta bankowe i w ciągu kilku chwil powstaje na nich zajęcie. Aby uchronić 500 plus przed zajęciem komorniczym, musisz założyć specjalne konto, którego nie zajmie komornik.

ZOBACZ KONIECZNIE: Emerytury i renty będą zawieszane! ZUS ostrzega

Czy takie specjalne konto na 500 plus wymaga dodatkowych dokumentów? Nie. Wiele banków działających w Polsce zaoferowało szczególne warunki rodzinom pobierającym świadczenie z programu Rodzina 500 plus i nie wymaga do tego specjalnych dokumentów czy wniosków. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek na stronie banku, a wszystko dostarczy ci kurier i wkrótce będziesz posiadaczem konta 500 plus. Możesz też otworzyć zwykły rachunek, na który będziesz otrzymywać wpływy tylko ze świadczeń socjalnych, jak właśnie z 500 plus.

Pacjent wychodzi na czworakach ze szpitala

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze