500 plus 2020

i

Autor: SHUTTERSTOCK 500 plus 2020

WAŻNE zmiany w 500 plus! Nowelizacja USTAWY o świadczeniu już w Sejmie

2020-09-02 11:44

500 plus dla dorosłych osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych znowu w Sejmie i to z bardzo istotną zmianą. Posłowie chcą nowelizacji ustawy tak, by świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji mógł otrzymywać każdy. Projekt zakłada bowiem zniesienie kryterium dochodowego w 500 plus dla niepełnosprawnych. To oznaczałoby rewolucję w przyznawaniu świadczenia uzupełniającego.

500 plus dla niesamodzielnych dorosłych, w tym emerytów, zależnie jest obecnie od kryterium dochodowego. Dodatkowe 500 złotych miesięcznie otrzymać mogą obecnie tylko te osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych albo suma tych świadczeń nie przekracza 1700 złotych miesięcznie (wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych, zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów przed dokonaniem odliczeń). Zdaniem posłów Koalicji Obywatelskiej taka forma wypłat 500 plus dla dorosłych jest nieuczciwa.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Emerytury w rzeczywistości będą niższe niż zapowiada rząd. Jak to możliwe?

- Biorąc pod uwagę fakt przyznawania świadczenia 500 plus wszystkim dzieciom do 18-tego roku życia bez względu na dochody ich rodziców, głęboko niesprawiedliwym jest nakładanie kryterium dochodowego na osoby wymagające leczenia i stałego usprawniania, co wiąże się z wysokimi kosztami przewyższającymi wysokość renty socjalnej (obecnie 935 zł netto) - czytamy w projekcie nowelizacji ustawy o 500 plus dla osób niesamodzielnych.

UWAGA! Od 1 września NOWY zasiłek opiekuńczy. Komu ZUS wypłaci pieniądze?

Sonda
Ile Twoim zdaniem powinien zarabiać Prezydent Polski?

To jednak nie koniec zmian! 500 plus dla osób niesamodzielnych, w tym emerytów, miałoby w przyszłości zostać w przyszłości dołączone do renty socjalnej i wyrównane do wysokości najniższej krajowej pensji, czyli obecnie 2600 złotych brutto.

- Wprowadzenie w życie przepisów zawartych w projekcie odniesie pozytywne skutki społeczne poprawiając los osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - tłumaczą posłowie KO. - Proponowane zmiany mające na celu zniesienie kryterium dochodowego, jako warunku do przyznania świadczenia uzupełniającego w wysokości 500 zł poprawią warunki bytowe osób z niepełnosprawnościami i zwiększą m. in. dostępność dla tych osób wysoce kosztowych zabiegów i terapii.

Paweł Rabiej: Naprawa Czajki potrwa rok, a może nawet dwa [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze