Pies w ogrodzie

i

Autor: GettyImages Wiele psów kopie w ogrodzie doły i jamy

Uwaga właściciele psów. Wchodzą nowe wysokie mandaty

2021-04-06 13:49

Od soboty 10 kwietnia właściciele psów będą mogli... otrzymywać nowe mandaty. To efekt nowelizacji kodeksu wykroczeń. Na celowniku nowych przepisów znaleźli się nieostrożni właściciele, którzy nie sprzątają po ulubieńcach.

Od 10 kwietnia zmieniają się zasady opieki nad psem w przestrzeni publicznej. Nowe przepisy dotyczą nie tylko właścicieli zwierząt, ale każdego kto wyprowadza psa na spacer, a więc sprawuje nad nim faktyczną opiekę. Jeżeli podczas spaceru, nie będziemy zbyt uważnie pilnować czworonoga, możemy za brak odpowiedzialności zapłacić nawet 500 zł. Taka kwota grozi tym, którzy przez swoją bezmyślność sprowadzą "zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi". Z podobnymi pieniędzmi pożegnają się osoby, których zwierzę nie ma odpowiednich zabezpieczeń (czyli w przypadku psów smyczy i kagańca) oraz właściciele niebezpiecznych psów, którzy na takiego pupila nie mają odpowiednich zezwoleń.

ZOBACZ TEŻ: Emerytura 5 lat wcześniej? To możliwe dzięki emeryturom stażowym

 - Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale coraz częściej słyszymy o przypadku poważnego pogryzienia dziecka czy nawet dorosłej osoby. W zależności od skutków właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna. Jeśli w wyniku niedopilnowania psa dojdzie do zniszczenia rzeczy (np. rozerwanie ubrania, wybicie szyby, jak również zagryzienie innego zwierzęcia) – posiadacz, który nie wywiązał się z właściwego trzymania psa poniesie odpowiedzialność karną uzależnioną od wartości wyrządzonej szkody - przypomina policja.

SPRAWDŹ: Załóż konto, a bank da ci 200 zł i kod na zakupy w Biedronce. Sprawdź te promocje

Odrobinę mniejsza kara czeka niefrasobliwych opiekunów, którzy pozwolą psu biegać bez smyczy poza ogrodzonym podwórkiem lub na ulicy czy w parku. W takiej sytuacji opiekun pożegna się z 250 zł.

- Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi - np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii - apelują policjanci.

Nitka - pies który przeżył piekło
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze