Uważaj! Nie daj się podróbkom

2010-07-06 4:00

Zanim zapłacisz za wymianę butli, sprawdź jednolitość oznakowań i upewnij się, czy butla ma ważną legalizację. Opłaca się być świadomym konsumentem!

Jednym z podstawowych obowiązków dostawy gazu, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo konsumentów, jest napełnianie butli wyłącznie przez uprawnione rozlewnie gazu płynnego. Napełnianie butli w nieuprawnione rozlewni lub zakup butli z mało wiarygodnego źródła wiąże się z ogromnym ryzykiem.

Kupując gaz w butli napełnionej w nieuczciwy sposób, klient może się rozczarować. Gaz może być mniej kaloryczny, zanieczyszczony, może się szybciej zużywać, co oznacza, że wystarczy na krótszy czas gotowania czy ogrzewania. Nie ma również gwarancji bezpieczeństwa zakupionej butli - nie wiadomo np. czy przeszła testy bezpieczeństwa.

Nie łamać schematów

Dostawca gazu jest uprawniony do napełniania butli w swoich rozlewniach i ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo produktów. Odpowiada również za kontrolę ich szczelności i ważność legalizacji.

W Polsce jest kilku liczących się dostawców gazu. Są to m.in. Gaspol, BP, Shell czy Hadex-Gaz. Firmy te posiadają w swojej ofercie określony produkt, jakim jest butla z zarejestrowanym, chronionym kolorem i znakiem towarowym. Ponoszą też odpowiedzialność związaną z jakością butli (opakowania) i gazu w niej zawartego.

Dostawa gazu opiera się na stałym schemacie.

Prosty wzorzec

Dostawcy posiadają swoich dystrybutorów w postaci firmy transportowej czy dilera. Ci transportują butle do punktów sprzedaży lub bezpośrednio do indywidualnych klientów, którzy nabywają butle bez pośredników.

Użytkownik butli po zużyciu gazu dokonuje zakupu kolejnej butli, zwracając pustą dostawcy w punkcie sprzedaży lub u dystrybutora. W przypadku reklamacji lub sytuacji związanej z zagrożeniem, użytkownik zwraca się do dostawcy - odpowiedzialnego za wprowadzenie butli na rynek.

Wygoda dla konsumenta

Klient ma prawo dokonywać wyboru punktu sprzedaży. Zdarzyć się może, że wymienia butle dostawcy A w punkcie sprzedaży dostawcy B. Dostawca B posiadając puste butle dostawcy A zwraca się do niego z propozycją wzajemnej wymiany - odbywa się to pomiędzy ich rozlewniami. Dostawca nie ma bowiem prawa napełniać butli oznakowanych trwałym, chronionym znakiem towarowym innej firmy bez jej pisemnej zgody.

Istotne zagrożenia

Zdarzają się jednak przypadki bezprawnego napełniania i dystrybuowania butli jednego dostawcy przez innego. To zakłóca prosty i jasny schemat działania. Wtedy taki dostawca zamalowuje oryginalną nazwę dostawcy, nakłada na butle foliowe koszulki, nalepki, nieoznakowane plomby. W takiej sytuacji klient nie ma świadomości, kto jest odpowiedzialny za produkt, który kupił. Niesie to z sobą wiele zagrożeń. W przypadku reklamacji lub powstania zagrożenia zdrowia lub życia podmiot, który napełnił butlę nie jest zidentyfikowany, ponieważ na butli znajdują się trwałe znaki towarowe innego dostawcy. Do kogo ma się wtedy zwrócić użytkownik i kto ponosi odpowiedzialność za produkt, który znalazł się na rynku?

Do kogo ma się wtedy zwrócić użytkownik i kto ponosi odpowiedzialność za produkt, który znalazł się na rynku? Praktyka pokazuje, że klient obarcza winą dostawcę, nie zaś nieuczciwego przedsiębiorcę, który napełnił butlę. Potwierdzają to badania, które wskazują, że kupujący gaz w butlach przede wszystkim rozpoznają dostawcę po kolorze butli oraz po marce umieszczonej trwale na jej płaszczu.

To rodzi duże problemy nie tylko dla konsumenta, ale i narusza interesy oraz reputację dostawcy.

Kontrole przeprowadzane przez Państwową Inspekcję Pracy potwierdzają, że nie wszystkie podmioty na rynku stosują się do obowiązujących przepisów i nie uzyskują pisemnej zgody firmy-właściciela znaku towarowego na napełnianie butli gazowej z innym znakiem towarowym.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze