Uwolnij się od zaległych składek

2014-12-15 1:00

Prowadząc własny biznes, łatwo popaść w finansowe tarapaty. Jeśli nie dajesz rady z wszystkimi opłatami i zalegasz ze składkami do ZUS, jest wyjście. Możesz wystąpić o umorzenie długu wobec ZUS, ale trzeba się spieszyć. Ostateczny termin złożenia wniosku w sprawie abolicji składek mija 15 stycznia 2015 roku.

Abolicja – ulga dla firm

Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności. Ustawa, która weszła w życie 15 stycznia 2013 r., umożliwia im umorzenie należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek ZUS. Dzięki niej przedsiębiorcy, którzy nie płacili składek w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. na własne ubezpieczenia, będą mogli odetchnąć z ulgą. Aby skorzystać z abolicji, trzeba jednak dopełnić kilku formalności.

Kto może skorzystać z abolicji

  • osoby podlegające w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
  • twórcy i artyści,
  • osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu,
  • wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnicy spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich,
  • spadkobiercy i osoby trzecie, wobec których ZUS wydał decyzję o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenia za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

Umorzone składki społeczne i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy

Umorzeniu podlegają nieopłacone składki na ubezpieczenia społeczne (tj. emerytalne, rentowe i wypadkowe) za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., ale tylko za osoby podlegające obowiązkowo tym ubezpieczeniom z racji prowadzonej pozarolniczej działalności. ZUS umorzy również:

  • odsetki za zwłokę naliczone od składek podlegających umorzeniu,
  • opłaty prolongacyjne, opłaty dodatkowe, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne naliczone od należności podlegających umorzeniu.

WAŻNE!

Jeśli składki na ubezpieczenia społeczne zostaną umorzone, oznacza to również umorzenie nieopłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy za ten sam okres.

Składki pracownicze bez abolicji

ZUS daruje zaległości (za lata 1999 –2009) właścicielom firm, ale nie za pracowników. Umorzeniu nie podlegają bowiem składki ubezpieczeniowe należne w związku z zatrudnieniem innych osób, np. pracowników czy zleceniobiorców. Za nich muszą zapłacić przedsiębiorcy. Mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o rozłożenie należności na raty. Umowa musi być jednak zawarta przed upływem 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki abolicji. Dopiero potem ZUS może wydać zgodę na umorzenie. Niedotrzymanie wspomnianego terminu oznacza, że będzie ona odmowna.

Jakie musisz spełnić warunki

Aby ZUS mógł wydać decyzję o umorzeniu długu, należy spełnić określone warunki. Przede wszystkim na dzień wydania decyzji o umorzeniu nie możesz mieć innych nieuregulowanych zobowiązań wobec ZUS –należności, które nie podlegają umorzeniu (np. składki za pracowników za okres od 1 stycznia 1999 r. do dnia wydania decyzji), z wyjątkiem należności z tytułu składek za okres do 31 grudnia 1998 roku. Możesz jednak liczyć na umorzenie, jeśli należności niepodlegające umorzeniu spłacisz w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia lub w terminie, na jaki należności niepodlegające umorzeniu zostały rozłożone na raty.

Pamiętaj o terminach

Jeśli chcesz, by ZUS umorzył twój dług, musisz złożyć wniosek o umorzenie należności. Masz na to czas do 15 stycznia 2015 r. Inne terminy obowiązują osoby, którym ZUS po dniu wejścia wżycie ustawy wyda decyzję o:

  • podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym
  • wysokości zadłużenia z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.,
  • przeniesieniu odpowiedzialności na spadkobiercę lub osobę trzecią.

Te osoby będą mogły złożyć taki wniosek w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji, nawet jeżeli decyzja taka zostanie wydana dopiero po 15 stycznia 2015 r.

Jak złożyć wniosek

Wniosek o umorzenie zaległości objętych ustawą abolicyjną możesz zło- żyć osobiście, w formie pisemnej, w dowolnej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS albo wysłać go pocztą. W tym celu można wykorzystać wniosek znajdujący się na stronie internetowej ZUS http://zus.pl/abolicja.

Jakie dokumenty

Aby przedsiębiorca mógł starać się o umorzenie długu, powinien zacząć od złożenia do ZUS niezbędnych dokumentów.

  • Jeśli w dniu złożenia wniosku o umorzenie nie prowadziłeś pozarolniczej działalności lub
  • jeśli w dniu złożenia wniosku o umorzenie prowadzisz pozarolniczą działalność, ale nie toczy się wobec ciebie postępowanie egzekucyjne jedynym wymaganym dokumentem jest:

- poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności.

  • Jeśli w dniu złożenia wniosku o umorzenie prowadzisz pozarolniczą działalność, ale toczy się wobec ciebie postępowanie egzekucyjne, musisz złożyć następujące dokumenty:

- poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności,
- wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis",
- wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę" – w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie,
- oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej,
- zaświadczenia/oświadczenie o udzielonej pomocy de minimis lub oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis.

W stosunku do tej grupy płatników postępowanie egzekucyjne dotyczące należności podlegających umorzeniu zostanie zawieszone do dnia uprawomocnienia się decyzji w sprawie umorzenia należności.

Możesz liczyć na pomoc ZUS

Wnioski w sprawie umorzenia znajdziesz:

  • na stronie http://www.zus.pl/,
  • na Sali Obsługi Klientów w każdej jednostce ZUS (wykaz jednostek oraz ich adresów i numerów telefonów znajduje się na stronie http://www.zus.pl/).

ZUS przygotował także szczegółowe ulotki informacyjne w dwóch wersjach:

  • dla osób prowadzących działalność w dniu 1 września 2012 r. lub w dniu złożenia wniosku o umorzenie;
  • dla osób, które przed 1 września 2012 r. zakończyły prowadzenie działalności, oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

WAŻNE!

Przedsiębiorcy, którzy popadli w finansowe tarapaty, muszą się spieszyć. Ostateczny termin złożenia wniosku w sprawie abolicji składek mija 15 stycznia 2015 roku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze