Dziecko, smartfon

i

Autor: Shutterstock Dziecko, smartfon

Używanie smartfona powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Szokujący raport

2018-12-12 17:03

Jaki wpływ mają na nas urządzenia mobilne? Najnowsze badania "60 minutes”, sfinansowane przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia wskazują, że smartfony, tablety i gry zmieniają strukturę mózgu dziecka.

Smartfony z dnia na dzień zawładnęły światem. Kiedy był na nie prawdziwy boom? Jak wynika z badań "60 minutes", największą popularność zyskały wśród młodzieży w 2012 roku, pięć lat po wprowadzeniu na rynek iPhone'a. Teraz naukowcy pokazują tego skutki.

Naukowcy będą obserwować ponad 11 000 osób w wieku 9-10 lat przez dekadę, aby zobaczyć, jakie zmiany zachodzą w ich mózgach. Zwrócą też uwagę na ich rozwój emocjonalny i zdrowie psychiczne. Eksperci pokazują pierwsze wyniki tych badań.

Badaniom zostało poddanych 4500 dzieci w wieku 9-10 lat. Pierwszy etap testów wskazuje, że skany mózgów dzieci, które spędzały w ciągu dnia więcej niż siedem godzin przed monitorami urządzeń cyfrowych, charakteryzują się przedwczesnym rozrzedzaniem kory mózgowej, czyli zewnętrznej warstwy mózgu, która odpowiada za przetwarzanie informacji ze świata zewnętrznego.

Nastolatki spędzają średnio 4,5 godz. dziennie przed ekranami telefonów – wynika z badania "60 Minutes".

Dyrektor Gaya Dowling z Narodowego Instytutu Zdrowia przestrzega jednak przed wyciąganiem przedwczesnych wniosków.

- Nie wiemy czy jest to spowodowane czasem, który badani spędzają przed ekranem. Nie wiemy czy to jest zła rzecz. Nie dowiemy się, dopóki nie poddamy dzieci kolejnym badaniom, które pokażą, czy są zmiany powiązane z różnicami zaobserwowanymi teraz w tym pojedynczym wycinku - twierdzi Dowling.

Z kolei wczesne wyniki badań Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD) wykazują, że dzieci, które spędzają więcej niż dwie godziny dziennie przed urządzeniami cyfrowymi, osiągają gorsze wyniki w testach na logikę i testach językowych. Publikacja szczegółowych danych na ten temat zaplanowana jest na początek 2019 roku.Źródło: bloomberg.com

Najnowsze