Kongres Klastrów Polskich

VIII Kongres Klastrów Polskich. Klastry są filarem gospodarki regionów

2022-11-14 13:19

W Unii Europejskiej działa prawie trzy tysiące klastrów, które zatrudniają w sumie 20 proc. populacji zatrudnionych w krajach unijnych. Jednocześnie osoby, które pracują w firmach klastrowych zarabiają więcej niż średnia pozaklastrowa, ich zarobki rosną szybciej, kilkakrotnie szybciej też niż w firmach pozaklastrowych postępują innowacje i zaangażowanie we współpracę międzynarodową.

VII Kongres Klastrów Polskich. Gospodarka i innowacje

Podczas VIII Kongresu Klastrów Polskich mówiono m.in. o wspólnym wysiłku regionów, nauki i przedsiębiorców w celu zbudowania nowej, zielonej gospodarki.

Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie, wiceprezes European Clusters Alliance, moderator panelu: Jak Komisja Europejska chce pomóc klastrom i wspierać ich współpracę z regionami?

Jakub Boratyński, Director for the „Networks and Governance” Directorate in the Directorate-General for Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs (DG GROW): Klastry powinny być elementem polityki gospodarczej formułowanej przez regiony. Kluczowym elementem wsparcia klastrów jest dostrzeganie ich w programowaniu polityki gospodarczej i Funduszy Europejskich zarządzanych na poziomie krajowym i regionalnym. Europa uczestniczy w trudnym i bardzo konkurencyjnym wyścigu w innymi potęgami gospodarczymi i ten potencjał innowacyjny jest dla przetrwania Unii Europejskiej jako liczącego się gracza absolutnie kluczowy, a klastry są do tego jednym z bardziej praktycznych instrumentów. W Brukseli są pieniądze na networking, sieciowanie, współpracę organizacji klastrowych. Większość tych środków przeznaczona jest na organizacje typu European Clusters Collaboration, a nie na bieżące działanie samych klastrów. Klastry mogą ubiegać się o środki np. z programu Horyzont Europa, Single Market Programme itp. 

Krzysztof Krystowski: Nieprzypadkowo VIII Kongres Klastrów Polskich odbywa się w Katowicach. Śląsk jest najbardziej uprzemysłowionym regionem Polski. Województwo śląskie jest też numerem jeden jeśli chodzi o potencjał klastrów. Jak pomóc klastrom w rozwoju?

Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego: Żeby wspierać klastry, trzeba ten ekosystem gdzieś zakotwiczyć. Myśmy zakotwiczyli go w dokumentach strategicznych – Strategia Województwa Śląskiego – „Zielone Śląskie 2030” i Regionalnej Strategii Innowacji. Chcemy oprzeć transformację na oddolnym, wspólnym działaniu, czyli nauka – biznes - samorząd. Kwestie związane z rozwojem powinniśmy w naszym województwie opierać o innowacje. Szykujemy wsparcie dla klastrów, wsparcie dla pracowników w oparciu o klastry i wsparcie dla nowych gałęzi przemysłu, które są przecież generowane przez klastry. Jest to przygotowane w Funduszach Europejskich dla woj. śląskiego w nowym okresie programowania. Programujemy też wsparcie klastrów energetycznych – woj. śląskie jest głównym producentem energii elektrycznej w Polsce, ale chcemy je oprzeć także o produkcję rozproszoną, prosumencką. 

Krzysztof Krystowski: Większość w klastrach stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa, ale są też firmy duże m.in. Huawei. Jak firma zagraniczna, globalna wpisuje się w zieloną transformację Polski?

Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji, Huawei: Kiedy 30 lat temu zaczęliśmy produkować sprzęt elektroniczny, to szybko się zorientowaliśmy, że największym kosztem dla nas jest energia. Należało więc pomyśleć, jak tę energię zaoszczędzić lub zmniejszyć koszty z nią związane. Specjalizujemy się w technologiach cyfrowych, zaczęliśmy więc myśleć o digital power, czyli instalacjach energetycznych, które korzystają zarówno z fizycznych generatorów energii, jak i z przepływu danych, które dają informację, kiedy jakieś parametry trzeba zwiększyć/zmniejszyć/zmienić, antycypować awarie i które pozwalają uczyć się na przyszłość. Jesteśmy liderem w obszarze technologii fotowoltaicznych i producentem inwerterów (serce układu fotowoltaicznego), magazynów energii, weszliśmy też w obszar autonomicznych samochodów elektrycznych. Współpracujemy z klastrami i samorządami dostarczając sprzęt lub kontaktując je z inwestorami, którzy dostarczają energię.  

Krzysztof Krystowski: Jak Sieć Badawcza Łukasiewicz włącza się w zakresie zielonej transformacji i czy w tej działalności posiłkuje się klastrami?

Marcin Kraska, wiceprezes ds. badań i rozwoju, Sieć Badawcza Łukasiewicz: Współpracujemy z prawie wszystkimi polskimi klastrami. Zielona transformacja nie zadzieje się bez transformacji cyfrowej. Łukasiewicz wspomaga obie te transformacje. Wśród technologii, które będą grały główną rolę jest sztuczna inteligencja, internet rzeczy i mikroelektronika. Przykładem technologii, która zrewolucjonizuje elektronikę jest azotek galu. Z uwagi na swoje właściwości umożliwi pracę w wysokich temperaturach i przy wysokich mocach. Np. w farmach wiatrowych azotek galu może być zastosowany w urządzeniach zarządzających przesyłem mocy, zastępując urządzenia mechaniczne cyfrowymi. Systemy azotkowe w układach wysokiej mocy pozwalają na ograniczenie strat związanych z przesyłem. Pracujemy także nad rozwiązaniami, które przyczynią się do zielonej transformacji np. inteligentne zwrotne opakowanie. Realizujemy dwie strategie: push i pull. Pull oznacza, że jesteśmy otwarci na zapytania technologiczne, wyzwania technologiczne od firm. Odpowiadamy w ciągu 15 dni roboczych. Strategia push polega na tym, że sami, w ramach środków publicznych, które otrzymujemy od Ministerstwa Edukacji i Nauki, staramy się rozwijać technologie, które znajdą zastosowanie w przyszłości. 

Krzysztof Krystowski: Chciałbym zapytać o inteligentne specjalizacje woj. lubuskiego. 

Jarosław Flakowski, dyrektor Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego: Po raz czwarty już regiony przygotowują dokumenty o charakterze strategii innowacyjnej i listy inteligentnych specjalizacji. Tym razem, po raz pierwszy, nasza lista nie powstała na biurkach urzędników, oddaliśmy to w ręce naukowców, przedsiębiorców i klastrów. Jako jedni z pierwszych w Polsce zastosowaliśmy proces odkrywczej przedsiębiorczości. Specjaliści poszukali wśród naszych przedsiębiorców tych inteligentnych specjalizacji. Dziedzin, w których jest potencjał do rozwoju. Wytworzyliśmy obszary m.in. Przemysł 4.0, Technologie kosmiczne, Zdrowie i jakość życia.

Źródło: Kongres Klastrów Polskich

Sonda
Czy śledzisz panele i kongresy związane z krajową gospodarką?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze