Hollywood

W 1923 założono The Walt Disney Company - historia firmy i kontrowersyjnego geniusza

2022-10-16 19:59

99 lat temu, 16 października 1923 r. ruszyła firma założona przez braci Walta Disney'a i Roya O. Disney'a pod nazwą "Disney Brothers Cartoon Studio". Pierwotnie firma tworzyła filmy animowane, jednak z biegiem czasu rozrosła się do jednego z największych gigantów medialnych na świecie. To właśnie bracia Disney stworzyli kultową już Myszkę Miki czy Kaczora Donalda. Były one podstawą firmy, która obecnie rozgałęziła się poza animację. Wiele znanych studiów filmowych, telewizji kablowej i stacji telewizyjnych oraz własności intelektualnych należy do Disney'a, w tym do Marvel Entertainment.

Myszka Miki ratuje firmę od bankructwa

W 1926 r.  firma wyprodukowała dwa filmy i kupiła studio w Hollywood w Kalifornii. Pułapki w prawach dystrybucji prawie zatopiły Walta i jego firmę, ale stworzenie Myszki Miki zmieniło wszystko. W 1932 r. Wytwórnia Disney Company wygrała swoją pierwszą nagrodę Akademii w kategorii Najlepsza kreskówka za "Głupią symfonię". Rok 1934 był początkiem produkcji pierwszego pełnometrażowego filmu Disneya "Śnieżka i siedmiu krasnoludków", który został wydany w 1937 roku i stał się najbardziej kasowym filmem swoich czasów. Koszty produkcji spowodowały jednak trudności w następnych kilku filmach animowanych.

Jak czytamy na ekranie.pl, aby przyciągnąć przed ekrany najmłodszych widzów, Walt starał się stale udoskonalać swoje produkcje. Idąc z duchem czasu, pokolorował je, a potem także udźwiękowił.

-Podpisanie umowy z firmą Technicolor, która specjalizowała się w nadawaniu filmom żywych barw, poskutkowało wypuszczeniem na rynek kreskówki pod tytułem Kwiaty i drzewa, wchodzącej w skład serii Silly Symphonies. Za tę animację Walt Disney otrzymał w 1932 roku pierwszego ze swoich dwudziestu sześciu Oscarów. A na dodatek od dawna kiełkował mu w głowie pomysł na otwarcie wielkiego parku rozrywki; wyszedł z założenia, że przecież każde dziecko uwielbia wesołe miasteczka, a zwłaszcza takie, gdzie można spotkać słynną Myszkę Miki - czytamy na portalu.

Walt Disney zagrzewa do walki

Wybuch II wojny światowej wstrzymało produkcję filmów, ponieważ firma Walt Disney przyczyniła się do zwiększenia wysiłków wojennych, produkując filmy propagandowe dla rządu USA, aby wzmocnić poparcie dla wojny. Po wojnie trudno było firmie dojść do miejsca, w którym zostało przerwane, ale rok 1950 okazał się punktem zwrotnym w produkcji jego pierwszego filmu akcji na żywo "Wyspa skarbów" i innego filmu animowanego "Kopciuszek". Disney uruchomił także kilka seriali telewizyjnych, aw 1955 roku zadebiutował "The Mickey Mouse Club".

Rok 1955 był dla Disneya kolejną przełomową chwilą: otwarcie pierwszego Disney Disneyland w Kalifornii. W 1964 roku studio wydało jeden ze swoich kasowych sukcesów - Mary Poppins, który otrzymał 5 Nagród Akademii Filmowej. W 1965 roku przedstawiono plany na park rozrywki Disney World, w którego skład miały wejść hotele, a także małe miasteczko. Pod ten cel wykupiono ponad 400 hektarów w Orlando na Florydzie. Firma kontynuowała wzrost popularności i przetrwała nawet śmierć słynnego założyciela, Walta Disneya, 15 grudnia 1966 roku, który zmarł z powodu komplikacji związanych z rakiem płuc. Jego miejsce zajął brat Roy, jednym z jego pierwszych zarządzeń była zmiana nazwy parku „Disney World” na „Walt Disney World” aby uhonorować pamięć brata i jego wizję. Następnie został zastąpiony przez zespół kierowniczy w 1971 roku. 1 października 1971 roku park ten został otwarty, a Roy Disney zmarł na zawał 20 grudnia tego samego roku.

Kierownictwem w firmie zajęli się Donn Tatum i Card Walker. W 1980 roku powstało Walt Disney Home Video jako odpowiedź na debiutujący rynek kaset VHS. 15 kwietnia 1983 roku otworzony został Tokyo Disneyland, a 3 dni później, 18 kwietnia wystartował kanał telewizyjny The Disney Channel. W tym samym miesiącu utworzone zostało Walt Disney Pictures. W 1983 roku Ron Miller utworzył Touchstone Pictures, aby produkować filmy dla starszej publiczności

W 2009 roku firma przejęła Marvel Entertainment i pod koniec 2012 roku ogłosiła plany nabycia Lucasfilm, w tym serii Star Wars. Kontynuował swoją cyfrową ekspansję w 2014 roku, pozyskując producenta filmów YouTube Maker Studios, ostatecznie przekształcając tę ​​sieć w Disney Digital Network w 2017 roku.

Firma pomimo upływu dziesiątków lat, przetrwała i nie zwalnia tempa. Przychody koncernu w  2021 wyniosły 17,02 mld dolarów.

Złapać Niemców za JAJA! Wściekli Polacy ŻĄDAJĄ reparacji | Komentery
Sonda
Jak często oglądasz kreskówki?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze