Złoty polski, pieniądze, banknoty, monety

i

Autor: Shutterstock

W ciągu roku przeciętne zarobki Polaków wzrosły o blisko 300 złotych

2018-03-16 14:34

Z najnowszych danych GUS-u wynika, że w ciągu roku znacznie wzrosły zarobki Polaków. W lutym br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło już blisko 4600 złotych. W ciągu 12 miesięcy nasze pensje zwiększyły się o 6,8 procent.

W lutym zarobki Polaków wzrosły o średnio 295 zł brutto, w porównaniu z adekwatnym okresem w roku ubiegłym. W zeszłym miesiącu przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosiło 4599,72 zł.

Zobacz też: Machlojki z wizami. Gdzie podziali się Ukraińcy, którzy przyjechali do pracy w Polsce?

Również w ujęciu miesięcznym zarobki rosły. W lutym płace Polaków poszły w górę o 0,2 proc., w porównaniu ze styczniem. Podwyżkom towarzyszył wzrost zatrudnienia – w ujęciu rocznym w lutym przeciętne zatrudnienie wzrosło o 3,7 proc., a w ujęciu miesięcznym – o 0,2 procent. W ciągu roku przybyło 6197,0 tys. pracowników.

- Rekordowy odsetek pracodawców planuje zwiększenie poziomu zatrudnienia. Chcą w ten sposób sprostać dynamicznie rosnącemu popytowi generowanemu przez naszą rozpędzoną gospodarkę, której głównym motorem pozostaje konsumpcja prywatna. Realizacja tych zamierzeń jest w obecnej sytuacji jednak wyjątkowo trudna. Zdecydowana większość z tych, którzy poszukiwali pracy, już ją dawno znalazła. Nie może zatem dziwić, iż trudność ze znalezieniem pracowników zaczyna być wskazywana jako bariera rozwoju firm nawet częściej niż tradycyjny winowajca, czyli skomplikowane i często zmieniające się regulacje prawne – stwierdził pod koniec lutego Łukasz Kozłowski, główny ekonomista w organizacji Pracodawcy RP.

Dobra koniunktura gospodarcza, popyt na pracowników sezonowych oraz zapotrzebowanie na kapitał ludzki w dużych spółkach powinny sprzyjać dalszej poprawie wskaźników ilustrujących zatrudnienie i poziom wynagrodzeń.

Polecamy: Drastycznie niskie zarobki kobiet w Polsce

- Od wielu kwartałów rynek pracy jest mocno rozgrzany, ale możemy się spodziewać, że w kolejnych miesiącach jego dynamika jeszcze przyspieszy. Wrzucenie wyższego biegu wymuszają z jednej strony coraz większe trudności rekrutacyjne firm, a z drugiej rosnące oczekiwania pracowników. Jedynie 1 na 8 Polaków obawia się utraty pracy, a niemal 2/3 badanych rozważających jej zmianę spodziewa się, znalezienia nowego miejsca zatrudnienia w maksymalnie 90 dni. Tak optymistyczne postrzeganie własnej sytuacji zawodowej, w świetle warunków rynkowych jest racjonalne, ale powoduje również wyraźną presję na poprawę warunków zatrudnienia. Obecnie ponad 61% Polaków oczekuje podniesienia poziomów wynagrodzenia, i to pomimo, że 55% pracowników otrzymało podwyżki w 2017 roku – mówił pod koniec lutego Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service.

 

Oprac. na podst. tvn24bis.pl, MRPiPS, GUS, Work Service

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze